Návštěvníci lesoparku jsou v šoku. Kolem padají topoly!
Foto: sal
Lesopark Kunovský les, vyhledávaný cíl vycházek, obsadili dřevorubci. Ostří jejich nástrojů se zakousne do letitého topolového porostu nalevo od frekventované cyklostezky. Kácení si podle vlastníka, Lesů ČR, vyžaduje bezpečnost jeho návštěvníků, kteří aktuálně musí dbát zvýšené opatrnosti.
Přestárlé topoly mají nahnilé kmeny, koruny prosychají. Těžba je nutná. Dendrologický posudek nepotřebujeme, jde o běžný hospodářský zásah v přestárlém porostu, vysvětlila Eva Jouklová, tisková mluvčí Lesů ČR. Jelikož se jedná o příměstský les, důvodem kácení je hlavně bezpečnost lidí, dodala mluvčí.
Návštěvníky Kunovského lesa na práce upozorňují informační cedule, podle kterých kácení potrvá následující dva měsíce. I když lesopark leží na katastru Kunovic, radnice v Uherském Hradišti se zajímala o bezpečnostní opatření. Jde o vyhledávané místo vycházek obyvatel města, bydlících na přilehlém sídlišti Štěpnice, ale i v okolí. Firma provádějící těžbu dřeva se zavázala, že bezpečnost na cyklostezce zajistí jinak než uzavírkou, reagoval Jan Pášma, mluvčí města.
Kácení topolů se rozjelo v nejvzdálenějším místě od cyklostezky. Omezíme provoz na cyklostezce kolem topolového porostu. Pohyb v lese ale neomezíme, lokality vždy označíme páskou. Počítáme i s plánovaným discgolfovým turnajem, podotkla Jouklová. Státní podnik podle ní postupuje podle lesního zákona, takže do dvou let po těžbě plochu zalesní. Přestárlé topoly nahradí duby. Jejich výsadba přijde zhruba na 200 tisíc korun.
Vykácením topolů ale mise Lesů ČR neskončí. Zaměří se i na likvidaci vyvrácených a poškozených stromů, odumírajících a odumřelých. Asanační ořez suchých větví si žádá i dubový porost. V nejbližších letech ještě obnovíme odumírající jasany napadené houbou Chalara fraxinea. Nahradíme je vhodnějšími dřevinami, jako je dub, lípa, třešeň, habr nebo javor, prozradila mluvčí státního podniku.