Nejhorší je aquapark, ze dna jej vytáhl úvěr
Foto: www.aquapark-uh.cz / Aquapark loni prodělal 4 miliony, na nulu se dostal jen díky úvěru.
Slovácké divadlo opustí 31. května sedm herců a nápověda. Scénu doběhla pandemie, vysoká soběstačnost a mzdové náklady. I když nejde o jedinou příspěvkovou organizaci města, která kvůli epidemiologické situaci nepočítá příjmy, k dalšímu personální zemětřesení se neschyluje v Klubu kultury, aquapark ani Městských kinech…
„Všechny tři zmíněné organizace fungují v omezeném režimu, který má za následek úsporu nákladů. Zlepšené hospodářské výsledky v roce 2020 jim dávají rezervu pro zvládnutí následujících měsíců bez příjmů,“ informoval Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice s tím, že aquapark žádá kompenzaci z vyhlášených programů Anti-COVID, COVID - Sport a COVID - Gastro. „Situaci monitorujeme a vyhodnocujeme. Rozhodnutí o případné změně plánů hospodaření závisí na vývoji ve státě, případném rozvolňování omezení a souvisejících ekonomických dopadech na společnost,“ dodal Pášma.
Radnice příspěvkovým organizacím přiklepla roční dotace, které jim zajistí základní provoz, tj. částečné pokrytí mezd, provozu a údržby. „V kompetenci ředitelů je včasná reakce na omezení činnosti, což už se nám osvědčilo v minulém roce, kdy ze strany zřizovatele nebylo nutné nijak finančně zasahovat. Výjimkou byl aquapark, který vysoký výpadek výnosů řešil získáním státní dotace a čerpáním finančních rezerv z minulých let,“ vysvětlil Pášma. Personální záležitosti jsou podle něj v kompetenci jednotlivých ředitelů.
A jak dopadlo hospodaření příspěvkových organizací za rok 2020? Klub kultury vydělal skoro 1,7 milionu, Městská kina 100 tisíc a aquapark se dostal na nulu. „Ale to jen kvůli čerpání nekrytého investičního úvěru, jinak by aquapark vykázal čtyřmilionovou ztrátu,“ poznamenal mluvčí s tím, že zisk organizací je odrazem zásadního omezení výdajů na kulturní činnost. Mimochodem, Slovácké divadlo zakončilo roku 2020 ziskem 1,5 milionu korun.