Nejspíš jsem se nakazil od pacientů, tuší primář hradišťské neurologie
Foto: archiv Uherskohradišťské nemocnice / Pavel Zicháček
Když začátkem února přebíral primariát neurologie Uherskohradišťské nemocnice, ani ve snu jej nenapadlo, že blížící se vlna pandemie koronaviru jej spláchne mezi prvními! Primář Pavel Zicháček se onemocnění neubránil, v karanténě tak strávil čtrnáct dní. Byly to hodně dlouhé dva týdny, přiznává s odstupem času lékař, který se postaral o dočasné uzavření ambulantní i lůžkové části svého pracoviště.
Za normálních okolností by zvýšené teplotě nevěnoval příliš velkou pozornost, ale v době sílící pandemie se mu v hlavě rozezvučel alarm. Hned jsem si uvědomil, že bych mohl nakazit pacienty nebo kolegy z nemocnice. Zůstal jsem proto preventivně doma, nechal si udělat odběr a za dva dny se bohužel dověděl, že mám pozitivní test na koronavir, vrací se v čase na konec března Zicháček.
V domácí karanténě zůstal čtrnáct dnů společně se ženou a dvěma už dospělými dětmi. Nikdo z nich neměl po celou dobu klinické příznaky onemocnění. I u mě byl průběh mírný, velmi se podobal chřipce. Kromě teplot v prvních dnech jsem vlastně neměl žádné potíže, připomněl Zicháček, který se teprve začátkem února ujal funkce primáře neurologického oddělení. Přesedlal z pozice zástupce primáře. Oddělení jsem přebíral ve složitém období. Situace se měnila velmi rychle, prakticky ze dne na den, a bylo třeba na změnu v souvislosti s koronavirovou vlnou rychle reagovat. A do toho přišlo mé onemocnění, které všechno ještě více zkomplikovalo, přemítá primář.
Jakmile oznámil pozitivní test na COVID-19, Uherskohradišťská nemocnice přijala nezbytná opatření a ve spolupráci s krajskými hygieniky poslala do karantény ještě 5 lékařů a 14 zdravotních sester a dalších nelékařských pracovníků. U nikoho už se však nákaza nepotvrdila. Asi jsem se nakazil při vyšetřování pozitivních pacientů na infekčním oddělení, ale vzhledem k dlouhé inkubační době je samozřejmě možná nákaza i z jiného zdroje, přemýšlí Zicháček, který se snažil i během nucené domácí karantény pomáhat. Řešil jsem některé věci na dálku po telefonu, byl jsem v kontaktu s kolegy i vedením nemocnice. Provoz oddělení jsme pak naštěstí rychle obnovili, takže jsem se po karanténě a dvou negativních testech vrátil do práce, potěšilo primáře.
S negativní reakcí okolí se nesetkal, slyšel jen slova podpory. A to nejen z nemocnice, ale i od kolegů a známých, které léta neviděl. Velmi si toho cením, je to pozitivní zkušenost, kterou si odnáším. Jsem rád, že naše nemocnice i české zdravotnictví zvládlo situaci excelentně. Měli jsme v naší zemi ve srovnání s jinými štěstí, ale byli jsme i dobře připravení, zdůraznil Pavel Zicháček, primář neurologie, který přemohl koronavir.