Nejspíš jsem se nakazil od pacientů, tuší primář hradišťské neurologie

Nejspíš jsem se nakazil od pacientů, tuší primář hradišťské neurologie
Foto: archiv Uherskohradišťské nemocnice  /  Pavel Zicháček
Uherské Hradiště Zprávy 18 / 05 / 2020

Když začátkem února přebíral primariát neurologie Uherskohradišťské nemocnice, ani ve snu jej nenapadlo, že blížící se vlna pandemie koronaviru jej spláchne mezi prvními! Primář Pavel Zicháček se onemocnění neubránil, v karanténě tak strávil čtrnáct dní. „Byly to hodně dlouhé dva týdny,“ přiznává s odstupem času lékař, který se postaral o dočasné uzavření ambulantní i lůžkové části svého pracoviště.
Za normálních okolností by zvýšené teplotě nevěnoval příliš velkou pozornost, ale v době sílící pandemie se mu v hlavě rozezvučel alarm. „Hned jsem si uvědomil, že bych mohl nakazit pacienty nebo kolegy z nemocnice. Zůstal jsem proto preventivně doma, nechal si udělat odběr a za dva dny se bohužel dověděl, že mám pozitivní test na koronavir,“ vrací se v čase na konec března Zicháček.
V domácí karanténě zůstal čtrnáct dnů společně se ženou a dvěma už dospělými dětmi. „Nikdo z nich neměl po celou dobu klinické příznaky onemocnění. I u mě byl průběh mírný, velmi se podobal chřipce. Kromě teplot v prvních dnech jsem vlastně neměl žádné potíže,“ připomněl Zicháček, který se teprve začátkem února ujal funkce primáře neurologického oddělení. „Přesedlal“ z pozice zástupce primáře. „Oddělení jsem přebíral ve složitém období. Situace se měnila velmi rychle, prakticky ze dne na den, a bylo třeba na změnu v souvislosti s koronavirovou vlnou rychle reagovat. A do toho přišlo mé onemocnění, které všechno ještě více zkomplikovalo,“ přemítá primář.
Jakmile oznámil pozitivní test na COVID-19, Uherskohradišťská nemocnice přijala nezbytná opatření a ve spolupráci s krajskými hygieniky poslala do karantény ještě 5 lékařů a 14 zdravotních sester a dalších nelékařských pracovníků. U nikoho už se však nákaza nepotvrdila. „Asi jsem se nakazil při vyšetřování pozitivních pacientů na infekčním oddělení, ale vzhledem k dlouhé inkubační době je samozřejmě možná nákaza i z jiného zdroje,“ přemýšlí Zicháček, který se snažil i během nucené domácí karantény pomáhat. „Řešil jsem některé věci na dálku po telefonu, byl jsem v kontaktu s kolegy i vedením nemocnice. Provoz oddělení jsme pak naštěstí rychle obnovili, takže jsem se po karanténě a dvou negativních testech vrátil do práce,“ potěšilo primáře.
S negativní reakcí okolí se nesetkal, slyšel jen slova podpory. A to nejen z nemocnice, ale i od kolegů a známých, které léta neviděl. „Velmi si toho cením, je to pozitivní zkušenost, kterou si odnáším. Jsem rád, že naše nemocnice i české zdravotnictví zvládlo situaci excelentně. Měli jsme v naší zemi ve srovnání s jinými štěstí, ale byli jsme i dobře připravení,“ zdůraznil Pavel Zicháček, primář neurologie, který přemohl koronavir.

TOPlist