Nejvyšší soud se postavil za odsouzené policisty! Už je lákají do služby

Nejvyšší soud se postavil za odsouzené policisty! Už je lákají do služby
Foto: sal  /  Miroslav Vaněk (vlevo) dostal u soudu původně podmínku na 1,5 roku s odkladem na dva roky. Jeho kolegové Ondřej Paška a Jakub Vychodil odešli s roční podmínkou.
Uherské Hradiště Zprávy 24 / 10 / 2018

Za tři odsouzené policisty, kteří před dvěma lety připoutali opilou a agresivní ženu k mřížím cely na služebně v Uherském Hradišti, se postavil Nejvyšší soud! Pravomocné rozsudky proměnil v cár papíru… Kauza se tak vrací na začátek, na půdu uherskohradišťského okresního soudu.
„Jednání obviněných bylo sice nesprávné, nadbytečné a porušili vnitřní předpisy a zákon o policii, ale nedosáhlo takové intenzity a stupně společenské škodlivosti, aby vyžadovalo aplikaci trestního práva,“ uvádí v odůvodnění rozsudek Nejvyššího soudu, který má redakce DOBRÉHO DNE k dispozici. Soud v Uherském Hradišti nepřímo vybízí k uložení pouze kázeňského postihu.
„Je to pro mě příjemné překvapení, nevěřil jsem, že se nás Nejvyšší soud zastane. Hlavně mě těší, že zprostil obžaloby mé kolegy, které jsem vlastně dostal do problémů. V inkriminovaný den jsem totiž byl vedoucím směny. Jen doufám, že se okresní soud rozhodnutí podřídí,“ přeje si Miroslav Vaněk, který původně dostal podmíněně rok a půl s odkladem na dva roky. Jeho kolegové Jakub Vychodil a Ondřej Paška vyfasovali roční trest podmíněně odložený na zkušební dobu 12 měsíců. Dnes už ani jeden u policie nepracuje, v únoru je propustili ze služebního poměru. „Vinu stále odmítáme, ale kázeňský postih jako třeba tříměsíční snížení platu je přijatelnější než škraloup v trestním rejstříku,“ zdůraznil Vaněk, který od května pracuje jako podnikový hasič ve staroměstském Colorlaku.
Kauza sahá do února 2016, kdy policisté zadrželi ženu, která v opilosti ničila výtahové dveře jednoho panelového domu v Uherském Hradišti. V cele však její agresivita gradovala. Policisty zasypala sprškou vulgarit, kopala a mlátila do mříží. V dechu měla 2,11 promile alkoholu. Strážci zákona ji proto připoutali k mřížím. „Jen jsme chtěli zabránit, aby si ublížila,“ uvedli opakovaně.
Ortel Nejvyššího soudu jim znovu otevřel cestu k policii. Z Uherského Hradiště už jim ostatně „hodili laso“, do služebního poměru se mají vrátit 1. prosince. Vychodil nabídku odmítl, Paška přijal. Vaněk je zatím na vážkách… „V Colorlaku mám smlouvu do konce roku, jsem spokojený, ale manželka si přeje, abych se vrátil k policii, kde jsou lepší finanční podmínky. Je to padesát na padesát,“ vysvětlil otec čtyř dětí, který touží po práci kriminalistického technika. „Když ji dostanu, asi se vrátím,“ připouští Vaněk, kterému spousta lidí vyjádřila podporu. „A to nejen rodina, kolegové, kamarádi, ale i úplně cizí lidé, kteří nás potkávali třeba v Uherském Hradišti. Všichni nám drželi pěsti, to bylo neskutečné, děkujeme,“ smekl.

autor: PETR ČECH
TOPlist