Nekonečný boj s holuby, radnice vyzývá k jejich nekrmení
Foto: Ilustrační foto: web / Radnice za útinnou zbraň proti holubům považuje jejich nekrmení, které si ale obyvatelé vyloženě užívají.
Dravci, plašiče, ani vybírání vajec nezabírají, Uherské Hradiště svádí nekonečný boj s holuby, jejichž počty aktuálně znovu výrazně stoupají. I když se radnice snaží holubí populaci redukovat, úspěchy má zatím jen minimální. Za účinnou zbraň přitom považuje jejich nekrmení, které si ale obyvatelé vyloženě užívají.
„Omezit počty holubů ve městě se snažíme dlouhodobě. Už před několika lety se v samotném centru podařilo zmírnit nepříznivý stav, ale v poslední době opět narážíme na citelný nárůst holubí populace,“ posteskl si Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice.
Počet holubů žijících v centru Uherského Hradiště nebo okolí se podle něj odhaduje na zhruba 1 500 kusů. Zdržují se většinou ve 12 lokalitách, které využívají jako shromaždiště, hnízdiště a nocoviště.
Jedním z hlavních problémů spojených s přemnožením holubů je znečištění veřejných prostranství a poškozování majetku. Odstraňování holubího trusu z fasád domů je mimořádně náročné, odstraňuje se obdobně jako graffiti. „Holubí trus je agresivní a materiály fasád rozežírá. Nejproblematičtější lokalitou je dlouhodobě městská památková zóna,“ připomněl Pášma. „Holubi jsou jedním z nejběžnějších druhů ptáků, které jsou k vidění v městském prostředí. V poslední době dochází opět k jejich přemnožení. Městští holubi nejenže bývají nepříjemní a obtěžující, ale představují rovněž zdravotní riziko. Jejich trus, který je všude ve značném množství, může obsahovat bakterie a choroboplodné organizmy nebezpečné pro lidi,“ zdůraznil Čestmír Bouda, místostarosta Uherského Hradiště.
Město už v boji proti holubům nasadilo všemožné zbraně, odchyt (loni se podařilo odchytit 701 holubů - pozn. autora), dosedací hroty, plašičky, nasazení dravců nebo vybírání vajec. Účinným receptem však podle radnice je i nekrmení holubů. „Lidé si stěžují, že je centrum města znečištěné holubím trusem, a přitom je dnes a denně krmí. Je to sice na první pohled pěkné a zábavné zejména pro děti, ale neustálým krmením se holubů nikdy nezbavíme. Velmi dobře vědí, kde mají stálý přísun potravy, a stahují se tam. Prosíme občany, aby k věci přistupovali více racionálně a krmení holubů si rozmysleli, jinak jich bude stále víc. Bez zbytků pečiva hlady určitě nepojdou,“ požádal Bouda o spolupráci občany.
Experti se však domnívají, že ani nekrmení nezabere. „Jediný způsob, jak efektivně a humánně regulovat holubí populaci, jsou městské holubníky,“ tvrdí třeba spolek Holubi v nouzi. Městské holubníky už třeba fungují v Brně, Ostravě nebo Českých Budějovicích, kde už se počet holubů výrazně snížil.