Nekrmte nutrie, situace je alarmující, vyzývá radnice
Foto: Jan Pášma / Nutrie říční se v Uherském Hradišti přemnožili. Když lidé nepřestanou s krmením, radnice sáhne k regulaci.
U řeky Moravy v Uherském Hradišti už žije několik desítek nutrií říčních. I když roztomilá zvířátka lákají zejména rodiče s dětmi, které je hojně krmí, odborníci bijí na poplach. Radnice už dokonce vyzvala obyvatele, aby neprodleně přestali s krmením nutrií, jinak přistoupí k jejich regulaci!
„Situace už je vysoce alarmující, nadměrný výskyt nutrií ve městě se snadno může stát skutečně velkým problémem,“ varuje Čestmír Bouda, místostarosta Uherského Hradiště.
Ještě před rokem žil na břehu krotký pár, dnes kolonie nutrií čítá několik desítek živočichů. Jako jiní hlodavci totiž mají velkou rozmnožovací schopnost, při dostatku potravy samice rodí až třikrát ročně v průměru šest mláďat… „Nutrie říční patří mezi nepůvodní invazivní druhy, její výskyt nejen na území České republiky je nežádoucí. Vytlačují původní druhy živočichů, třeba bobra, narušují břehy a hráze vodních toků a nádrží budováním nor. V neposlední řadě přenášejí vážné nemoci,“ zdůraznil Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice. „Vodní krysa“ přitom nemá přirozené nepřátele.
K nežádoucímu rozmnožování výrazně přispívá i stále častější krmení zvířat veřejností, hlavně u lávky U Komína. „Upozorňujeme veřejnost, že se jedná o silně nežádoucí jev, přikrmování nutrií problém s nadměrným výskytem jen umocňuje. Zvířat přitom přikrmovat nepotřebují, bez krmení starým pečivem nebo zeleninou hlady nepojdou,“ ujišťuje Bouda. Zbytky potravin, které lidé u řeky nechávají, navíc nelákají jen nutrie. „Co nesežerou, skončí jako potrava potkanů. Problém tak rychle může získat další rozměr,“ apeluje místostarosta.
Z nutrií už se v Uherském Hradišti pomalu stává atrakce, zvířata už jsou tak krotká, že si vezmou pokrm z ruky. Hlavně děti se je navíc snaží i pohladit, což experti považují za vyložený hazard. „Mohou je kousnout a navíc na člověka přenáší infekční onemocnění, především salmonelózu, tularemii nebo leptospirózu. Nutrie je rovněž nebezpečím pro venčící se psy,“ varuje Pášma.
Jelikož zvíře patří mezi stovku nejhorších invazivních druhů světa, myslivci mají od ledna zelenou k neomezenému lovu. Ještě začátkem října o cílené regulaci v Uherském Hradiště neuvažovali, dnes už je ale situace jiná. „Jestli lidé nepřestanou s krmením a situace se nezlepší, přistoupíme stejně jako další města a obce k regulaci zvířat,“ prohlásil Bouda.