Němeček skončil. Zlomily mu vaz finanční machinace a dluhy?

Němeček skončil. Zlomily mu vaz finanční machinace a dluhy?
Foto: ceh  /  Odvolaný starosta Nedachlebic Vratislav Němeček.
Nedachlebice Zprávy 05 / 02 / 2014

Nedachlebice jsou bez starosty! Vratislav Němeček už nestojí v čele obce. Z funkce jej odvolali zastupitelé, kteří však důvody nečekaného kroku tají. Spekuluje se o finančních machinacích a zadlužení obce... Starosta se však označil za oběť spiknutí. Zastupitelé jej prý odvolali na základě zfalšovaných dokladů, což je odhodlaný dokázat a čtvrté volební období se vztyčenou hlavou dokončit.
„Hlavní iniciátoři puče ostatním zastupitelům navykládali, že jsem prošustroval peníze a obec je v dluzích. V ruce přitom mávali falešnými doklady. Za vším je touha po penězích, od prvního ledna totiž vláda zvýšila všem starostům tabulkové platy,“ prohlásil Němeček, který ani nedostal šanci se bránit. Zastupitelé jej totiž odvolali v okamžiku, kdy byl kvůli plánované operaci v Praze. Skončil poměrem hlasů 7:1.
O připravovaném sesazení ale věděl. Koncem roku totiž místostarosta Vojtěch Dovrtěl svolal mimořádné zasedání, jehož jediným bodem byl právě Němečkův osud. „Když jsem to zjistil, navrhl jsem svolání pracovní schůzky zastupitelstva, jenže kvůli pracovním povinnostem se z ní nakonec omluvil. I přesto se domluvili, že mě odvolají,“ říká Němeček, který odmítá tvrzení, že obec přivedl do dluhů. „Je to naprostá lež, jen záměrně překrucují fakta,“ zdůraznil.
Jako důkaz mu prý slouží audit hospodaření, podle kterého Nedachlebice neměly k 31. prosinci 2013 žádný dluh. „Jediným závazkem je úvěr deset milionů korun na kanalizaci, který je splatný v červenci 2027. Měsíční splátka představuje bezmála šedesát tisíc korun,“ říká Němeček s tím, že na splátku si obec sama vydělá. Její měsíční příjem z obecních nájemních bytů, pronájmu prostor a prodeje povolenek k chytání ryb v obecních rybnících totiž představuje zhruba 200 tisíc korun.
„Nejsmutnější je, že mi vaz zlomil místostarosta, kterému jsem tři volební období důvěřoval. Nikdy jsem nekontroloval, co mi předkládá k podpisu. Ale byl jsem osel, na svou důvěru jsem doplatil. Odvolání je však výsledkem spiknutí a touhy po penězích. Nikdy jsem nic neukradl, svědomí mám čisté,“ hájí se Němeček, který je připravený se bránit všemi zákonnými prostředky. „Jsem už v důchodu a mám zdravotní problémy, v listopadu jsem chtěl skončit. A to stále platí. Jen teď ještě musím očistit své jméno. Věřím, že až se všechno vyšetří, tak se za dva měsíce do křesla starosty vrátím a ostatním zůstane jen z ostudy kabát,“ je odhodlaný bojovat muž, který stál v čele Nedachlebic více než 15 let.
Jeho náhlý konec už totiž zaměstnává i policii. „Prověřujeme anonymní trestní oznámení a zjišťujeme, jestli vůbec byl spáchán trestný čin a případně kým,“ potvrdil Aleš Mergental, tiskový mluvčí uherskohradišťské policie.
Obyvatelé zatím příliš informací o důvodech odvolání nemají, každopádně tvoří dva tábory. Po obci už údajně koluje petice podporující odvolaného starostu, která čítá na desítky podpisů. Ale starosta má i své odpůrce, kteří mu vyčítají hned několik závažných pochybení. Od léta podle neověřených informací koná na vlastní pěst bez vědomí zastupitelů, třeba tak měl uzavřít leasingovou smlouvu i několik bankovních půjček. Dělník placený obcí údajně pracoval na otevření jeho kavárny, pro kterou se v obecní školce dokonce snad vaří. Zpětně prý měnil i usnesení zastupitelstva a obec má teď dluhy více než patnáct milionů.
Zákulisní informace však oficiálně nikdo ze zastupitelů nepotvrdil, ani místostarosta Vojtěch Dovrtěl, jehož vyjádření zveřejňujeme na jiném místě.

autor: PETR ČECH
TOPlist