Nemocnice mají problém. Na lůžkách leží pacienti, kteří už hospitalizaci nepotřebují

Nemocnice mají problém. Na lůžkách leží pacienti, kteří už hospitalizaci nepotřebují
Foto: web  /  ilustrační foto
Zlínský kraj Zprávy 03 / 11 / 2020

Nemocnicím dochází kapacity pro pacienty s koronavirem, ale přesto se jim nedaří uvolňovat lůžka s pacienty, kteří jsou sice nadále covid pozitivní, ale hospitalizaci už nepotřebují. Zdaleka se přitom nejedná jen o nemocné, o které se kvůli jejich samotě nemá kdo postarat. Na řadě míst údajně dochází také k situacím, kdy o pacienty nejeví zájem jejich vlastní rodiny…

Co se tedy v nemocnicích skutečně děje? Na otázky DOBRÉHO DNE odpovídá Egon Havrlant, mluvčí nemocnic Zlínského kraje.

Kolik pacientů by mohlo jít domů, ale kvůli postoji rodiny to není možné?

Tato čísla se samozřejmě neustále mění, ale v tuto chvíli může jít ve všech čtyřech nemocnicích Zlínského kraje dohromady asi o šest desítek pacientů. Zpravidla se jedná o pacienty, kteří jsou covid pozitivní, ale jsou po desetidenní karanténě a nemají už klinické příznaky ani jiné potíže, pro které by byla nutná další hospitalizace na nemocničním lůžku. Někteří z nich nemají příbuzné, kteří by si je mohli převzít do domácí péče, u jiných to rodiny odmítají a uvádějí jako důvod strach z onemocnění. Je to samozřejmě případ od případu, naši zdravotníci hovory s blízkými řeší každý den, a jako i v jiných životních situacích platí, že někdy je domluva dobrá, jindy obtížná.

Je pravda, že zdravotníci sami oslovují rodiny hospitalizovaných s tím, aby si své blízké vzali do domácího léčení a umožnili tak uvolnění lůžek pro potřebné pacienty?

Ano, ale samozřejmě pouze v případech, kdy už důvody k hospitalizaci v nemocnici pominuly. Je to součást běžné praxe i v době necovidové, zkušenosti s tímto postupem má zejména personál v oblasti následné péče.

Hospitalizace pacientů s covid-19 hradí kompletně stát prostřednictvím pojišťoven? 

Ano.

Pokud můj zdravotní stav nevyžaduje hospitalizaci, tak i přesto mohu zůstat na nemocničním lůžku? Nemocnice mě kvůli nákaze koronavirem nemůže propustit?

Pokud zdravotní stav nevyžaduje primárně hospitalizaci, pacient se léčí v domácím prostředí. Lůžka na covidových stanicích jsou vyhrazena pouze pro ty pacienty, u kterých se projevují příznaky koronaviru, zejména dušnost a celková slabost, a zároveň vyžadují oxygenoterapii. Propuštěn je tedy pacient, který tato kritéria nenaplňuje, nemá už příznaky nebo jsou nevýznamné a je schopen doléčení v domácím prostředí. Snahou nemocnic je umístit pacienta v závislosti na jeho zdravotním stavu na lůžka následné péče, do sociálních služeb nebo do domácí péče.

autor: JAROSLAV CHUDARA

Tagy článku

TOPlist