Nemocnice se zbavuje školky, i když má přihlášky na tři roky dopředu

Nemocnice se zbavuje školky, i když má přihlášky na tři roky dopředu
Foto: ilustr., web
Uherské Hradiště Zprávy 21 / 06 / 2014

Jako opařená zůstala vedoucí učitelka zaměstnanecké školky Uherskohradišťské nemocnice Jana Musilová po zprávě, že vedení společnosti hledá pro mateřinku nového provozovatele. O ničem totiž neměla tušení. Na stole už přitom má přihlášky rodičů až do roku 2017...
„Jsem stále ještě v šoku, školka je pro mě srdeční záležitostí. Když jsem přišla, bylo zde staveniště,“ svěřila se Musilová. Školku podle ní aktuálně navštěvuje 20 dětí, výhradně zaměstnanců nemocnice. A další zájemce musí z kapacitních důvodů odmítat.
Nemocnice o zrušení školky neuvažuje, už ale jedná s novým provozovatelem, kterým je podle informací DOBRÉHO DNE Věra Olšáková, ředitelka a majitelka soukromé Základní školy Čtyřlístek v Uherském Hradišti. „Ano, je to tak, ale smlouva ještě není podepsána,“ potvrdila Dana Lipovská, tisková mluvčí Uherskohradišťské nemocnice.
Zařízení funguje pátým rokem, otevíralo se s velkou pompou jako první špitální školka v republice. Čtyři roky šlapala jako švýcarské hodinky, rodiče neplatili ani korunu školného, což byla podmínka dotace Evropské unie. Jenže s příchodem pátého roku rodiče platí 350 korun měsíčně. „Školka se zřizovala v době, kdy bylo jednoduché získat na její provoz dotaci. Ale ta doba je bohužel pryč. Od začátku roku provoz analyzujeme a závěry jsou jednoznačné. Náklady na jedno dítě jsou neadekvátně vysoké,“ obhajuje podnikané kroky Dana Lipovská, tisková mluvčí Uherskohradišťské nemocnice. Školka je podle ní silně ztrátová, nemocnici ročně stojí 1,9 milionu korun. A tak je pravděpodobné, že od září rodiče sáhnou hlouběji do peněženek. Ve „čtyřlístku“ platí 1500 korun. „Jen doufám, že částka bude podstatně nižší, vždyť dítě u nás mají i samoživitelky,“ podotkla Musilová. „Cena školného bude předmětem smlouvy s novým poskytovatelem. Jelikož ještě není podepsaná, konkrétní částky nezveřejníme,“ reagovala Lipovská. „Abychom ale snížili ztrátu, školné bychom museli zvýšit opravdu drasticky, což nechceme,“ dodala Lipovská.
Otázkou také zůstává, jestli školka v soukromých rukách zachová stávající nadstandard. Třeba její provozní doba je od 6 do 18 hodin a zelenou mají i dvouleté děti, které personál přebaluje i krmí, což je v jiných školkách naprosto vyloučené… „Maminkám - sestřičkám podmínky naprosto vyhovují. I když mají dvanáctihodinovou směnu, vědí, že je o dítě postaráno. A navíc se mohou do práce vrátit už po dvou letech a překlenout období, než jim dítě vezme školka v místě bydliště,“ poznamenala Musilová, která je jediným pedagogickým zaměstnancem školky. Za kolegyně má dvě dětské sestry. Jestli zůstane, zatím netuší. „Školku nechci opustit, přirostla mi k srdci. Ale záleží na novém provozovateli. V nemocnici pro pedagogického pracovníka každopádně místo není,“ uzavřela Musilová.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace