Neúspěch EET má dohru. Poletí spotřební daň nahoru?
Foto: Ilustrační foto
Ministerstvo financí, jehož projekt Elektronické evidence tržeb (EET) skončil propadákem, plete další bič na malé živnostníky a podnikatele. Tentokrát zacílilo na spotřební daně z alkoholu a tabáku. V případě lihu navrhuje ministerstvo zvýšení spotřební daně na půl litru 40procentního alkoholu z 57 na 64,50 koruny. U cigaret, surového tabáku, doutníků a zahřívaných tabákových výrobců se jedná o přibližně desetiprocentní nárůst.
Zatímco u tabáku jde o celosvětový trend, nad zvýšením spotřební daně z alkoholu visí několik otazníků. Na možná vůbec největší poukazuje Martin Žufánek z rodinného lihovaru ŽUSY v Boršicích u Blatnice. Od ledna se zvedne spotřební daň z 285 Kč za 322 Kč za litr. To vypadá ale moc, tak se to přepočítá na půl litru 40procentního alkoholu, píše Martin Žufánek na sociální síti. A na adresu ministerstva financí dodává: Z 57 Kč to vyleze na 64,50 koruny. Jenže zapomeneme říct, že ze spotřební daně se platí i DPH. Takže celkem 78 Kč, že jo. Ale nezapomeneme říct, že jsme na tom lépe než v Německu, kde je spotřební daň u tohoto příkladu 67 Kč. To, že je tam životní úroveň asi 3x vyšší než v ČR, je detail. Hele, já chci, aby alkohol byl drahý. Ale schovávat to za boj proti závislosti na alkoholu, když na víno žádná spotřební daň není a vypije se ho násobně víc než tvrdého, je ubohost.
Pokud jde o cigarety, návrh změny zákona se nelíbí ani Hospodářské komoře ČR, která ho ve své tiskové zprávě označila za nepřipravený dokument, jenž významně ovlivní několik odvětví domácí ekonomiky. Pokud by prošel poslední návrh ministerstva financí, vzrostla by spotřební daň na jednu cigaretu jen za posledních osm let o 38 %, uvádí Komora. Namísto skokového zvýšení daně z tabákových výrobků pak doporučuje rozvržení změny do dílčích úprav v průběhu tří let.