Nevalorizování platů starostům žíly netrhá, lidé jsou na tom hůře

Nevalorizování platů starostům žíly netrhá, lidé jsou na tom hůře
Foto: Obec Nedakonice  /  Jaromír Klečka, starosta Nedakonic, si ze zmrazení platu nic nedělá.
Slovácko Zprávy 06 / 12 / 2021

Vláda hodila komunální politiky přes palubu! tvrdí Sdružení místních samospráv ČR. Dosluhující kabinet Andreje Babiše se totiž odmítl zabývat navýšením jejich odměn, „horký brambor“ přehodil na novou vládu. Jelikož je už ale nereálné, aby ortel vyřkla do konce prosince, druhým rokem zmrazené komunální platy znehodnotí inflace. Starostům na Uherskohradišťsku to však žíly netrhá…

„Reálná hodnota odměn komunálních politiků kvůli vysoké inflaci bez navýšení povážlivě klesne, ve dvou letech určitě o více než deset procent. Jen se potvrzuje, že je neudržitelné, aby o odměnách rozhodovala vláda místo obcí, pro které starostové a zastupitelé pracují,“ prohlásil Stanislav Polčák, čestný předseda SMS ČR. „Starostové v posledních dvou letech provedli obce náročným obdobím koronavirové pandemie a přicházeli s konkrétními kroky, když vláda teprve hledala systémová řešení. Že se teď rozhodla odměnami nezabývat, působí jako ješitná pomsta za úspěch,“ dodala Eliška Olšáková, nově zvolená předsedkyně sdružení, které hájí zájmy nejen 2 100 členských obcí.

„Jelikož už jsou dva roky platy zmrazené, nepromítá se do nich rostoucí inflace. Nejde tak o zvýšení odměn, ale o valorizaci. Plat komunálních politiků se totiž vypočítává podle jasně daného vzorce, který ovlivňuje několik faktorů,“ poznamenal Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště. Když nedojde k rozmrazení, platy se podle něj znehodnotí o zhruba 10 procent i více.

Starostové na Uherskohradišťsku ale situaci nijak nedramatizují, s výplatou jsou v drtivé většině spokojení. „Když jsem nastupoval jako místostarosta, byl ministrem financí Miroslav Kalousek, který od 1. ledna odměny snížil… Plat opravdu neřeším, do komuální politiky jsem nešel kvůli penězům. Valorizace mi na srdci neleží, nebudím se hrůzou, že mi nepřidají tři procenta,“ reagoval Jaromír Klečka, starosta Nedakonic, podle kterého se spousta lidí má daleko hůře než komunální politici. „I průměrná mzda je úplně někde jinde, než jsou naše platy. A navíc jsme placeni z obecního rozpočtu, takže navýšení je kontraprodukitvní,“ dodal Klečka. Stejně „problém“, deklarovaný SMS ČR, vnímá jeho kolega Michal Zapletal, starosta Polešovic. „Žíly mi to opravdu netrhá, lidé jsou na tom podstatně hůře, obzvlášť po kauze Bohemia Energy. I proto mě zaráží, že ústavní činitelé si platy bez skrupulí navýšili,“ kroutí hlavou polešovický starosta.

I když Sdružení místních samospráv usiluje o změnu, rozhodování o platech komunálních politiků má podle Blahy zůstat v rukou vlády. „Ale samozřejmě je nutné nastavit funkční a předvídatelný systém, který se nebude každý rok měnit,“ má jasno poslanec a starosta Uherského Hradiště.

Tagy článku

TOPlist