„Nevaříme z vody, máme důkazy!“

„Nevaříme z vody, máme důkazy!“
Foto: ceh  /  Miroslav Křižka
Podolí Zprávy 27 / 07 / 2016

Protesty, demonstrace ani výzvy lidí jej k rezignaci nepřinutí. Odvolání starostky a místostarostky totiž Miroslav Křižka, exstarosta a nově zvolený místostarosta Podolí, považuje za jediné možné řešení, jak obec uchránit před ještě většími finančními problémy. „I když jsme starostku upozorňovali na chyby, vše brala na lehkou váhu a ztratila důvěru pěti z devíti zastupitelů. Za její triviální chyby navíc obec může vyfasovat velké sankce,“ prohlásil Křižka.

Co stojí za nočním odvoláním starostky a místostarostky?
Většina zastupitelů situaci vyhodnotila tak, že chtějí změnu, a hlavním důvodem bylo, že starostka nesprávně administrovala žádosti o dotace a nesprávně vykazovala jejich použití. Dopustila se tak dotačního podvodu, což je trestný čin. Kdybychom jej nenahlásili, sami bychom se vystavovali riziku trestního stíhání.

Zkuste být konkrétní…
Základním problémem je, že starostka deklarovala a podepsala, že zastupitelé schválili třeba dotační smlouvy, ale to se nikdy nestalo. Ani stát nemohlo, protože zastupitelé je měli schválit v září, ale smlouvy přišly až v prosinci… Je to možná malichernost, ale klidně můžeme přijít o celou dotaci na Duchovní a relaxační areál ve výši 4,2 milionu korun.

Upozorňovali jste starostku na vámi objevené nedostatky? Jak reagovala?
Opakovaně, ale nechtěla to pochopit. Všechno dělala hodně amatérsky, možná se zápalem, ale nesprávně. Když si toho někdo všimne, za rok, za dva, za tři budeme mít velký problém.

Máte pro vaše tvrzení důkazy, když hospodářská kriminálka případ teprve prošetřuje?
Nevaříme z vody, listinné důkazy samozřejmě máme. Další ještě dohledáváme a o některé jsme požádali poskytovatele dotačních prostředků.

I přesto. Proč jste nevyčkali na závěry policejního vyšetřování a nectili tak presumpci neviny?
Vyšetřování může trvat měsíce, což jsme nechtěli riskovat, a hlavně - starostka svým přístupem ztratila důvěru pěti z devíti zastupitelů.

Je pravda, že za vašeho starostování obec vracela část dotace na dětské hřiště v mateřské škole?
Ano, ale není to celá pravda. Když jsem neuspěl s odvoláním, podal jsem žalobu u správního soudu, který byl ale nakonec bez práce. Generální finanční ředitelství totiž mému požadavku vyhovělo a vrátilo nám dotaci 300 tisíc i stejně vysoké penále.

To byl však běh na dlouhou trať. Před jeho startem vás ale nikdo z funkce neodvolával…
Uměl jsem se obhájit před zastupiteli, starostka nikoliv. Ale v jejím případě jde o více nesprávně administrovaných dotací.

Starostka a místostarostka byly odvolány hodinu po půlnoci, což není standardní. Svádí to k různým spekulacím. Odvolání nefigurovalo v programu, ani jste jej na začátku jednání nedoplnili. Proč?
Ještě jsme čekali, co nám starostka na zastupitelstvu řekne, a navíc program už čítal třicet bodů. Kdybychom ji odvolali hned, zvedne se a odejde, aniž bychom zjistili, jaké máme úkoly vůči jiným orgánům. Její odvolání jsme pak ještě během zastupitelstva dvakrát konzultovali, ale nebylo vyhnutí. Starostka nic neobjasnila, nepřesvědčila nás o správnosti svého postupu.

Když policejní vyšetřování prokáže nevinu starostky, jak se k tomu postavíte? Jste připraveni rezignovat?
Jakmile se naše obvinění nepotvrdí, všichni rezignujeme na místo zastupitele.

Má na odvolání starostky a místostarostky svůj podíl i kauza prodeje pozemku v nadregionálním biocentru Hluboček?
Už jsem to taky zaslechl, ale tak to není. Vždyť existují jasné důkazy, že záměr na prodej pozemku vyvěsila na úřední desku starostka, nikoliv Křižka, Dokoupilová nebo Mana.

Jaký tedy bude osud pozemku?
Obec jej neprodá, nevyjme z nadregionálního biocentra Hluboček a zachová stávající režim, což je usnesení zastupitelstva, které tak vyhovělo všem požadavkům přípravného výboru, jenž usiluje o místní referendum. A ještě jsme schválili, že neprodáme žádné pozemky, kde jsou páteřní inženýrské sítě.

Vím, že jste starostku doslova bombardoval žádostmi o informace, podle ní jste neskousl, že vás ve volbách porazila účetní…
Názor jí neberu, má na něj právo. Ale na základě dotazů, které jsem psal, se mohla učit. Upozorňoval jsem ji, ale byla tvrdohlavá, nechtěla přijmout radu. A tak se nemůže divit, jak dopadla. Mé dotazy měly být pro ni vodítkem, jak věci dělat.

Jak jste spolu vycházeli před volbami?
Myslím si, že si paní Rýpalová neuvědomovala, že spoustu věcí dělám v podstatě za ni. Nemyslím účtování, ale studování metodiky, zákonů a souvisejících vyhlášek. Občas jsem měl dojem, že jsem na mnohé věci sám, a nestíhal se pak věnovat společenským záležitostem.

Starostka podle vás byla špatná účetní, špatná starostka, ale pracovní poměr jste s ní dohodou neukončili…
Účetní měl pracovní smlouvu vázanou na dobu výkonu funkce starostky. Když byla odvolána, projevil přání odejít v horizontu týdnů, maximálně měsíců. Jelikož si nemůžeme dovolit zůstat bez účetního, žádosti paní Rýpalové jsme nevyhověli. Ale podepsali jsme jí deset dnů řádné dovolené ve Francii, aby si odpočinula a přišla na jiné myšlenky. Třeba pak bude spolupráce mezi námi snazší.

Opravdu si myslíte, že to bude dělat dobrotu?
Já i místostarosta jsme schopni se chovat profesionálně. Budeme v jedné a účetní ve druhé místnosti, de facto se celý den nemusíme potkat.

Co říkáte na protesty a demonstrace lidí, kteří vyjadřují podporu odvolané starostce a místostarostce?
Přiznám, že mě překvapily. Ale nepřišlo to samo od sebe, s lidmi někdo pracoval, předával jim pravdivé i nepravdivé informace a psychologicky s nimi manipuloval.

Prohlášení, ve kterém pětici pučistů vyzývají k rezignaci, podepsalo 225 lidí, což je skoro třetina voličů Podolí. Ani tomu nepřikládáte váhu?
Jsem přesvědčený, že prohlášení podepsali i lidé z okolních obcí, kteří na nedělním shromáždění byli. A přece se v Podolí nebudeme řídit jejich názory. Dvakrát jsem lidem otevřel dveře, pět pozval dovnitř, ale odmítli.

Zbylí zastupitelé ale neotevřeli…
Kdybyste viděl ten zfanatizovaný dav, taky byste možná neotevřel. Ale co se má stát, to se stane. Jestli mě někdo chce praštit, nebo proti mně použít zbraň, tak to stejně dřív nebo později udělá. Tak jsem jim dal šanci.

I proto jste žádali o pomoc policii?
Na domy dvou zastupitelů lidé házeli vejce a v pondělí dokonce jednomu z nich kamenem rozbili okno. Tak co máme dělat? Ale naštěstí máme i pozitivní reakce, lidé nám volají, píšou textovky, podporují nás. Jen mají strach veřejně vystoupit.

autor: PETR ČECH
TOPlist