Nevyhýbejte se sexu! Posiluje imunitu stejně jako vitaminy

Nevyhýbejte se sexu! Posiluje imunitu stejně jako vitaminy
Foto: archiv Uherskohradišťské nemocnice  /  Arnošt Sobol, primář plicního oddělení Uherskohradišťské nemocnice
Uherské Hradiště Zprávy 30 / 03 / 2020

Spánek, pravidelná a vyvážená strava, přiměřené pohybové aktivity, ale taky třeba sex jsou za panující pandemie koronaviru nejúčinnějšími prostředky pro posílení imunity organismu. „Sexuální aktivita je skutečně velmi prospěšná,“ přikyvuje Arnošt Sobol, primář plicního oddělení Uherskohradišťské nemocnice, v rozhovoru pro DOBRÝ DEN.

Sportoviště jsou zavřená, platí omezení pohybu. Jak tedy kromě sexu posilovat imunitu?

Stále platí zlaté pravidlo dostatečného spánku, pravidelné vyvážené stravy a přiměřené pohybové aktivity. Pro lepší ladění psychiky je nezbytné aspoň hodinu denně věnovat aktivitě, která je člověku příjemná a pomáhá psychiku vybalancovat do rovnováhy. Určitě není ideální trávit veškerý čas v interiéru, ale aspoň půl hodiny denně se vystavit povětří, ovšem samozřejmě na místě, kde se nesdružují jiní lidé.

Jaké jsou největší fámy, mýty, které posilování imunity provází?

Největší je přesvědčení některých lidí, že existuje zázračný lék, který imunitu všestranně posílí. Můžu všechny ujistit, že takový není. Vždy jde totiž o působení mnoha faktorů. Určitě nás tedy nezachrání jen česnek, vitamin C, med nebo slivovice, jak tvrdí lidová doporučení. Ale úplně bych je nezatracoval, alespoň zčásti je totiž řada z nich pravdivá. Alkohol podávaný v malých dávkách však není prospěšný, ani když je podáván z rukou lékaře… Další pověrou je, že nás zachrání, když se uzavřeme do své ulity, doma, a počkáme, až se pandemie přežene. Je totiž třeba zůstat aktivní, v co nejvyšší možné míře.

Když se mrkneme na stravu, co doporučuje jíst a čeho se naopak vyvarovat?

Mechanismy buněčné a látkové imunity povzbudí dieta s dostatkem bílkovin, vitaminů a minerálů. Konzumace tuků, jednoduchých cukrů a uzenin v období malého fyzického výdeje jednoznačně škodí. S ohledem na děti, které jsou doma, bych redukoval sladkosti a snažil se sacharidy nahradit ovocem. A hlavně pozor na přemíru alkoholu a ponocování… K těmto imunologickým neřestem současná situace přímo svádí.

Co teď vůbec nejvíce oslabuje náš organismus?

Bezesporu negativní informace v kombinaci s restriktivními opatřeními, která přináší změny každodenních návyků a vyvolávají negativní stres.
Koronavirus nejvíce ohrožuje lidi nad 65 let, nicméně těžké průběhy koronavirové infekce jsou zaznamenány i u čtyřicátníků…
Nejvíce jsou ohrožení chronicky nemocní, zvláště diabetici, kardiaci, lidé užívající kortikosteroidy nebo jiné imunosupresivní látky a samozřejmě onkologičtí pacienti. Příznivým zjištěním je, že u dětí jsou závažná postižení spíše zřídkavá.

Znamená to, že děti jsou obecně odolnější než dospělí?

S virovou nákazou se paradoxně srovnávají opravdu lépe. Obecně ale u nich platí být co nejvíce opatrný, zvlášť když onemocní. I proto v Uherskohradišťské nemocnici funguje při infekčním oddělení, v součinnosti s pediatrií, odborný tým, který se o děti stará. Co se týká starších lidí, tak virózám nejvíce podléhají nemocní a oslabení, což platí i pro koronavirus.

autor: PETR ČECH
TOPlist