Nezaměstnaných ubylo!

Nezaměstnaných ubylo!
Foto: zde  /  O řidiče již není zájem - Jestliže ještě před půlrokem patřila mezi nejčastější nabídky úřadu práce v Hodoníně profese řidiče nákladních aut, nyní tato možnost vymizela. Oproti až sto volným místům jich nyní je na vývěsce pouze osm. Jejich inzerenti ovšem často mají problémy s technickým stavem svých vozidel. Ilustrační foto
Zprávy 14 / 05 / 2009

Zdá se to téměř neuvěřitelné, ale statistiky nelžou. Počet nezaměstnaných v okrese Hodonín v dubnu prudce klesl. Velkou měrou se na tom podílely menší podregiony - Veselsko a Horňácko. Trend ovšem zřejmě nebude dlouhodobý, přičemž strašákem zůstává především Kordárna ve Velké nad Veličkou.
„V rámci okresu se nám podařilo umístit 1 430 uchazečů, což je situace, kterou tady patnáct let nepamatuji. Nejvíce se na tom podílely regiony Kyjovsko, Veselsko a Horňácko,“ uvedl ředitel Úřadu práce v Hodoníně Vladimír Šťáva, který se ovšem obává dalšího vývoje.
„V rámci okresu zůstalo pouze 586 volných míst, přičemž pro Veselsko a Horňácko je jich už jen 134. Mnohá jsou přitom taková, že když je uchazeč odmítne, nemůžeme to brát jako odmítnutí v pravém slova smyslu. Mám tím na mysli pozice dealerů a pojišťovacích agentů,“ doplnil Šťáva.
Díky hladu po práci prakticky vymizely požadavky na řidiče nákladních aut, kterých bývalo někdy až ke stovce, zájem je naopak o čalouníky, kuchaře a číšníky, kteří mohou nastoupit okamžitě. Stejně jako lékaři, kterých schází hned několik desítek. „Velká poptávka je tady také po účetních. Dříve platilo, že si je podniky samy vychovávaly, což teď nedělají a je to vidět. Objevují se i sezonní nabídky na průvodce, kde je ovšem nutností dobrá znalost anglického jazyka,“ uvedl Šťáva.
Okres Hodonín patří mezi 18 ze 68 okresů z celé republiky, kde v dubnu poklesla nezaměstnanost. Přesto stále okupuje šestou příčku v procentuální statistice nezaměstnaných, kterých je nyní na Veselsku a Horňácku 12,6 procenta. Největší obavy přitom panují z vývoje ve velické Kordárně, která je největším výrobním podnikem na okrese. „Pokud by měl tento podnik padnout, tak by to znamenalo patrně vylidnění Horňácka,“ domnívá se Šťáva.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace