Nezaměstnaných ubylo!

Nezaměstnaných ubylo!
Foto: zde  /  O řidiče již není zájem - Jestliže ještě před půlrokem patřila mezi nejčastější nabídky úřadu práce v Hodoníně profese řidiče nákladních aut, nyní tato možnost vymizela. Oproti až sto volným místům jich nyní je na vývěsce pouze osm. Jejich inzerenti ovšem často mají problémy s technickým stavem svých vozidel. Ilustrační foto
Zprávy 14 / 05 / 2009

Zdá se to téměř neuvěřitelné, ale statistiky nelžou. Počet nezaměstnaných v okrese Hodonín v dubnu prudce klesl. Velkou měrou se na tom podílely menší podregiony - Veselsko a Horňácko. Trend ovšem zřejmě nebude dlouhodobý, přičemž strašákem zůstává především Kordárna ve Velké nad Veličkou.
„V rámci okresu se nám podařilo umístit 1 430 uchazečů, což je situace, kterou tady patnáct let nepamatuji. Nejvíce se na tom podílely regiony Kyjovsko, Veselsko a Horňácko,“ uvedl ředitel Úřadu práce v Hodoníně Vladimír Šťáva, který se ovšem obává dalšího vývoje.
„V rámci okresu zůstalo pouze 586 volných míst, přičemž pro Veselsko a Horňácko je jich už jen 134. Mnohá jsou přitom taková, že když je uchazeč odmítne, nemůžeme to brát jako odmítnutí v pravém slova smyslu. Mám tím na mysli pozice dealerů a pojišťovacích agentů,“ doplnil Šťáva.
Díky hladu po práci prakticky vymizely požadavky na řidiče nákladních aut, kterých bývalo někdy až ke stovce, zájem je naopak o čalouníky, kuchaře a číšníky, kteří mohou nastoupit okamžitě. Stejně jako lékaři, kterých schází hned několik desítek. „Velká poptávka je tady také po účetních. Dříve platilo, že si je podniky samy vychovávaly, což teď nedělají a je to vidět. Objevují se i sezonní nabídky na průvodce, kde je ovšem nutností dobrá znalost anglického jazyka,“ uvedl Šťáva.
Okres Hodonín patří mezi 18 ze 68 okresů z celé republiky, kde v dubnu poklesla nezaměstnanost. Přesto stále okupuje šestou příčku v procentuální statistice nezaměstnaných, kterých je nyní na Veselsku a Horňácku 12,6 procenta. Největší obavy přitom panují z vývoje ve velické Kordárně, která je největším výrobním podnikem na okrese. „Pokud by měl tento podnik padnout, tak by to znamenalo patrně vylidnění Horňácka,“ domnívá se Šťáva.

TOPlist