Nivnice obrátila. Kostky řidiče nebrzdí, nahradit je má asfaltový koberec

Nivnice obrátila. Kostky řidiče nebrzdí, nahradit je má asfaltový koberec
Foto: ara  /  Z asfaltu na kostky a zpět - Dva rozdílné povrchy v centru Nivnice komplikují život lidem, kteří bydlí podél hlavní silnice. Ti, co bydlí v části postavené z kostek, si stěžují na velký hluk.
Nivnice Zprávy 30 / 10 / 2014

Kdyby zůstalo jen na Nivnici, průtah obcí by už dávno nekombinoval asfaltový koberec s kostkami. Jenomže hlavní silnice je majetkem Zlínského kraje. A i když se už obě strany shodly na dalším postupu, nového asfaltu se tady nedočkají dříve než za dva nebo tři roky.
Nejde přitom o žádnou maličkost. Cílem změny je kromě zvýšení bezpečnosti také ulevit obyvatelům domů, jež stojí u silnice a denně čelí nadměrnému hluku z dopravy.
„Jsme snad poslední velká obec ve Zlínském kraji, která má průtah ve významné délce s žulovým povrchem. Ten je sice kvalitní a trvanlivý, ale dnešním požadavkům už nevyhovuje. Hlučnost je ve srovnání s asfaltobetonovým povrchem nepoměrně veliká,“ říká Vladimíra Kaislerová, starostka Nivnice. „A vzhledem k tomu, že řada rodinných domů stojí velmi blízko u silnice, některé jsou dokonce vzdálené jen pár metrů, jde o značný problém.“
Hluk z kostkovice je v Nivnici už několik let živým tématem, lidé starostku opakovaně vyzývají k nápravě. Obec se přitom dřív změně povrchu tvrdošíjně bránila. Panovalo totiž přesvědčení, že nevyzpytatelné kostky samy donutí příliš rychlé řidiče přibrzdit a dodržovat rychlost. Jenomže se to nepotvrdilo ani za mokra, kdy je jízda po kostkovici nejzrádnější.
„Dovedu se vcítit do pocitů obyvatel, kteří musí po probděné noci naplno fungovat v náročném zaměstnání. Sami ale nic nezmůžeme, proto věřím v další úspěšná jednání. Silnice by měla být do dvou nebo tří let zúžena z dosavadních osmi na zhruba sedm metrů. Jednak to odpovídá současným platným předpisům, jednak by měla tato úprava přispět ke zpomalení rychlosti projíždějících aut,“ odkrývá prozatímní výsledky debat se silničáři Vladimíra Kaislerová. „Osobně jsem optimistka a věřím, že budou mít jak kraj, tak obec dostatek financí na realizaci. Přesné náklady však budeme znát až po zpracování podrobné projektové dokumentace.“

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace