Nová podoba Masarykova náměstí vyvolává rozpaky
Foto: Vizualizace město Uherské Hradiště / Architektonickou soutěže město vyhlásilo poprvé u příležitosti výročí 750. let od založení města, vítězný návrh zůstal v šuplíku. Jak dopadne druhý pokus?
Obrovskou vlnu kritiky veřejnosti vyvolal vítězný návrh proměny Masarykova náměstí v Uherském Hradišti, který v drtivé většině počítá s jeho zalitím betonem. Lidé těžko rozdýchávají také nedostatek zeleně a výraznou redukci parkovacích míst. Radnici se však nová podoba líbí, odborná porota vybírala z jedenácti soutěžních návrhů.
Když radnice vystřelila na web a sociální sítě vítězný návrh autorského kolektivu architektů z Brna, reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. A drtivá většina je negativních. „Skoro jako na Rudém náměstí…“, „Plac jak na spartakiádu. Vůbec se mi to nelíbí. Málo zeleně.“, „To jako myslíte vážně?“ nebo „Jestli bude nějaká petice proti tomuto hnusu, tak ji rád podepíšu.“ Pozitivní reakce sklidila vesměs jen proměna ulice Nádražní.
Na vlnu kritiky zareagovala Pavlína Jagošová, místostarostka Uherského Hradiště na svém facebookovém profilu. „Věřím, že většina obyvatel chápe, že nová podoba náměstí je dílem odborníků, kteří si zaslouží důvěru. Náměstí bylo odjakživa určeno pro setkávání, což moderní a osvícený člověk chápe. Nikdy se nemůže stát parkem, proto vnímám novou podobu jako nový začátek, který je zároveň i pohledem do budoucnosti,“ uvedla Jagošová s tím, že pulzující město si zaslouží, aby svěží vítr zavanul i do samotného centra.
Urbanisticko architektonická soutěž, která řešila nejen proměnu Masarykova náměstí, ale i přilehlých ulic Nádražní, Protzkarova a Poštovní, přilákala 11 zájemců, ze kterých vybírala porota expertů z řad architektů i akademické sféry. Do hodnocení se zapojili rovněž odborníci z oborů dopravy, památkové péče a archeologie. Soutěž byla dvoukolová. „V prvním kole se porota zaměřila především na urbanistickou a architektonickou kvalitu návrhů, na kvalitu řešení architektonického detailu, míru respektu k historickým hodnotám a realizovatelnosti návrhu,“ přiblížila Jagošová. Do druhého kola postupily čtyři návrhy, které autoři ještě dopracovali podle doporučení poroty, která nakonec ukázala na práci autorského kolektivu architektů z Brna. Jejich vítězný návrh podle města představuje základní filosofii budoucí podoby náměstí. „Náměstí má primárně sloužit lidem, kteří se zde mají cítit příjemně. Ve vítězném návrhu proto oceňuji nové vodní prvky, ekologické nakládání s dešťovou vodou, doplnění zeleně, bezbariérové řešení a celkové zklidnění dopravy,“ uvedl Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště, kterého těší rovněž myšlenka připomenutí pozůstatků kostela sv. Jiří, zbořeného v roce 1785. „Stával uprostřed náměstí. S jeho ztvárněním vyčkáme na výsledky archeologického průzkumu, který bude rekonstrukci náměstí předcházet,“ doplnil Blaha.
Architekti z Brna vsadili na scelení plochy náměstí a vytvoření pobytového prostoru s novým vodním prvkem před hotelem Slunce. Výrazně ale oklešťují dopravní dostupnost, jako obousměrná zůstane pouze ulice Poštovní s tím, že dojde k rozšíření vozovky na úkor zrušení chodníku podél budovy pošty. Z náměstí zmizí asi tři čtvrtiny ze stávajících 80 míst, řidiči už zaparkují pouze před radnicí a poštou. U kostela sv. Františka Xaverského vznikne reprezentativní prostor.
Ulice Nádražní se promění v pěší zónu, čímž město získá důstojný vstup od vlakového nádraží a zároveň umožní vznik menších tržních míst s případným umístěním foodtracků Město zároveň v ulici podpoří oživení dalších venkovních zahrádek.
Medailisté architektonické soutěže si přišli na milion korun, radnici odlehčila dotace 400 tisíc korun z ministerstva pro místní rozvoj.