Nové náměstí má ulevit škole, auta jezdí příliš blízko

Nové náměstí má ulevit škole, auta jezdí příliš blízko
Foto: ara  /  Střed obce má dnes hodně daleko do podoby klasického náměstí, to se má však změnit.
Moravský Písek Zprávy 08 / 01 / 2015

Přesný termín ještě říct nelze, jedno je ale jisté už dnes. Moravský Písek se rozhodl změnit podobu centrálního náměstí, a pokud by dosáhl na potřebnou dotaci, s pracemi by mohl začít třeba zítra. Dlouhodobý záměr obce už získal jasné kontury, starostka Hana Habartová má na stole detailní projekt. V Písku už zaplatili přeložku elektrických sítí, které se ukryjí v zemi. „Stručně řečeno, nyní už je pouze na nás, abychom získali peníze. Nové náměstí totiž nebude levné, jde o proměnu za zhruba dvacet milionů korun. Čekáme však na dotační výzvy, z vlastního rozpočtu tak nákladnou akci zvládnout nemůžeme,“ říká Hana Habartová.  
Nová podoba náměstí by dokázala vyřešit několik problémů najednou. „Částečně by se jednalo o odpočinkovou zónu, o místo pro setkání. Tím by se zklidnilo celé prostranství,“ upřesňuje starostka Habartová. „V plánech je vznik nového parkoviště. Doprava by se přesunula do okrajové části náměstí. Odvedli bychom ji od školy a tím by pohyb dětí byl mnohem bezpečnější. Nyní jezdí auta až příliš blízko.“
Proměna náměstí by také vyřešila podmínky pro stánkový prodej. „V současnosti není pohled na náměstí příliš vábný a jeho fungování v záplavě kaluží a bláta je již na hranici únosnosti. Naší snahou je proto zkulturnit místo po všech stránkách,“ shrnula starostka Hana Habartová.
Pokud obec dosáhne na dotaci, práce by mohly začít i skončit ještě letos.

TOPlist