Nové nasvícení Hluku pomůže řešit i světelný smog

Nové nasvícení Hluku pomůže řešit i světelný smog
Foto: ara  /  Jak rozptýlit světlo po Hluku? - Studie, kterou mají v Hluku k dispozici, navrhuje i způsob, jak šířit světlo po městě. Nyní se šíří spíš nahoru a do okolí.
Hluk Zprávy 18 / 02 / 2015

Hovoří se o tom už dva roky a možná i stejně dlouhou dobu ještě bude. Regulátory veřejného osvětlení by dokázaly stáhnout roční náklady měst a obcí na minimum, jenomže úřady se žádné dotační výzvy stále nedočkaly. I tak přibývá míst, kde už dnes investují do budoucnosti nebo mají na stole konkrétní studie. „Platí, že chceme být připraveni,“ hlásí radnice.
Mezi města, kde by po dotaci na kompletní obnovu osvětlení sáhli okamžitě, patří i Hluk. Tady si už v roce 2013 spočítali, že z obvyklých 600 tisíc ročně, což je částka nutná na obsluhu obecních lamp, by mohlo být po rekonstrukci systému možná jen 300 tisíc. Překvapivé číslo je výsledkem studie, která zahrnula kompletní inventury světel. „Studii jsme už na konci minulého roku konzultovali s jednou z renomovaných firem, která patří k velkým hráčům na trhu. A ta ji hodnotí jako velmi zdařilou,“ říká starosta Martin Křižan. „Letos chceme vše dotáhnout v podobě projektu tak, aby se dalo rychle zareagovat na případnou dotační výzvu.“
V Hluku by se výměna týkala zhruba 440 světelných bodů, k nimž přibude ještě dalších 170. Záměrem je připravit výměnu tak, aby město získalo i možnost položení optických kabelů pro vysokorychlostní internet. „Chceme získat systém, který dokáže světlo rozptýlit po městě, a ne ho jako světelný smog rozšiřovat směrem nahoru a do okolí,“ přibližuje starosta Martin Křižan. „Tomu by odpovídala i barva světla. Hlavní komunikace by měla být nasvícena více než přilehlé ulice a po třiadvacáté hodině by se mělo světlo automaticky utlumit na zákonem povolenou mez. Samozřejmě počítáme se šetrným nasvícením hluckých dominant.“
Na kolik by obnova veřejného osvětlení přišla, na to dnes ještě nelze odpovědět. Podle studie se náklady odhadují na 35 až 40 milionů korun včetně rozvodů, sloupů, svítidel a regulace.
Projekt na obnovu veřejného osvětlení patří k letošním prioritám Hluku. Mezi další velké úkoly se řadí příprava na rekonstrukci centra, pomoc se záchranou zdevastovaného Penkova statku, rekonstrukce kina a chodníků.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist