„Novou životní roli jsem rozdýchávala dlouho, až do Vánoc“

„Novou životní roli jsem rozdýchávala dlouho, až do Vánoc“
Foto: ceh  /  Markéta Pavlíčková, nová starostka Vážan
Vážany Zprávy 19 / 02 / 2015

Její život se převrátil naruby. Ještě před třemi měsíci byla „jen“ účetní, dnes stojí v čele Vážan a spřádá plány jejich rozkvětu. Markéta Pavlíčková je první starostkou obce v její bezmála osmisetleté historii a zároveň nejmladší starostkou na Uherskohradišťsku.
„Když za mnou přišli zahrádkáři, kteří jsou už tradičním volebním sdružením, souhlasila jsem, ale jen jako doplnění kandidátky. Na starostovský úřad jsem nepomyslela ani ve snu,“ říká pětatřicetiletá Markéta Pavlíčková, která kandidovala z pátého místa. Preferenční hlasy ji ale vynesly do devítičlenného zastupitelstva a nakonec překvapivě usedla do kanceláře starosty. „Ještě do Vánoc jsem novou životní roli rozdýchávala, ale teď už je to lepší. Věřím, že to zvládnu. Starostování beru jako novou výzvu, rozšířím si obzory a vynasnažím se, aby obec vzkvétala,“ věří sympatická žena, která je na Uherskohradišťsku ze čtrnácti starostek nejmladší.
Počet starostek se po říjnových komunálních volbách zdvojnásobil. Do dříve takřka výhradně mužské záležitosti tak začínají pronikat i ženy. „Proč? Asi už se nebojíme a všechno tolik neřešíme. Vždyť i ve vrcholové politice je stále více žen,“ hledá odpověď Pavlíčková, která převzala obec v perfektní finanční kondici. Její předchůdce František Drobil odvedl kus práce, Vážany nemají ani korunu dluhu.
I přesto neplánují žádné velké investice. Aspoň zatím. Prioritou obce je totiž výstavba čistírny odpadních vod, což je ale běh na dlouhou trať. „Ministerstvo životního prostředí začíná jít obcím bez čistírny po krku, takže už nechceme otálet,“ vysvětlila Pavlíčková. Obec je odkanalizována asi z 80 procent, odpadní vody vypouští do místního potoka. Výjimkou je několik domácností, které jsou napojené na řad Slováckých vodáren a kanalizací. „Aktuálně rozhazujeme sítě, mapujeme možnosti a sbíráme zkušenosti okolních obcí. Zastupitelé pak vyberou jednu z možných variant. Když realizaci zahájíme do konce volebního období, můžeme mluvit o úspěchu,“ říká starostka. Podmínkou je samozřejmě dotace z Evropské unie, roční rozpočet obce je totiž 5 milionů korun. Na čistírnu by tak šetřila desítky let...
Vážany ještě plánují opravu kulturního domu z 80. let minulého století, který hojně využívají i spolky nebo občané pro rodinné oslavy. „Když pominu výměnu části dřevěných oken a běžné údržby, tak se na budově nic zásadního nedělalo. Určitě se pokusíme aspoň o zateplení, včetně výměny vchodových dveří. Ale opět jedině s dotací v kapse,“ zdůraznila starostka. V úvahu podle ní připadá i investice do sběrného dvora, ale podmínkou je zájem lidí. Obec se už tak stará o mateřskou školu nebo Dům s pečovatelskou službou, deset bytů pronajímá místním seniorům.

autor: PETR ČECH
TOPlist