O čistou vodu v pašovickém koupališti se možná začnou starat bakterie
Foto: Fb
Únik vody netrápí jen staroměstské koupaliště Širůch. Zatímco tady se oprava celkem masivního úniku chystá už za rok (viz DOBRÝ DEN č. 28 z 15. července), v Pašovicích chtějí podobný problém vyřešit proměnou bazénu v přírodní nádrž s kořenovým, tedy samočisticím systémem. Zatím se ale jedná pouze o nápad, který by mohl přijít na řadu až v novém volebním období 2022-2026. Přemýšlíme do budoucna. V současném volebním období můžeme maximálně přichystat projekt a být připraveni na situaci, která jednou s naším bazénem stejně nastane. Voda uniká z bazénu už několik let a na totální rekonstrukci nám potřebný milion schází, říká starosta Vlastimil Řezníček.
Pokud by se plány na proměnu na nádrž s kořenovým systémem uskutečnily, lidé by k vodě nechodili jinam než dosud. Přírodní koupaliště by se objevilo na místě toho současného. Na každý pád bychom chtěli udržet standard současného sportovního areálu, ke kterému kromě koupaliště patří i kurty, multifunkční a dětské hřiště, prozradil starosta Řezníček.
Ze současného bazénu, jehož vana byla původně nádrží místních hasičů, unikne ročně bezmála dvacet tisíc kubíků vody. To znamená, že hladina klesne denně až o devět centimetrů. Doplňování vody z vodovodní přípojky tak přijde na zhruba 150 tisíc korun. K tomu je ještě třeba připočítat náklady na energie, chemickou údržbu a obsluhu, tedy peníze pro plavčíka. Jde o náklady, které zatěžují rozpočet, což by v případě zavedení samočisticího systému odpadlo, poznamenal Vlastimil Řezníček.
I když je provoz koupaliště dlouhodobě ztrátový, místní zastupitelé považují provoz za službu občanům. V létě slouží také jako místo k potkávání, je to zkrátka oblíbené místo, shrnul starosta.
Obci se v případě vzniku přírodního koupaliště nabízí možnost získat dotaci. Stát totiž, na rozdíl od klasických bazénů, ty přírodní podporuje. Především proto, že se v nich o pročištění stará místo chemie kořenový systém rostlin a mikroorganismy.