O pojištění u Médii neměla tušení!

O pojištění u Médii neměla tušení!
Uherské Hradiště Zprávy 19 / 12 / 2009

Slovenka Silvia Krajníková, žijící v Uherském Hradišti, si připadá jako v Jiříkově vidění. Jen žasne a kroutí hlavou. Aniž o to prý totiž stála, stala se klientkou Zdravotní pojišťovny (ZP) Média, což mělo za následek i vyřazení jejího šestnáctiměsíčního syna Davida z evidence pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Jenže Média se brání, „přestup“ je legitimní a stížnost ženy neoprávněná.
O novince se maminka na mateřské dověděla náhodou, když přišla s chlapečkem na pravidelnou kontrolu k očnímu lékaři. „Nevěřila jsem vlastním uším,“ říká Krajníková. Lékař Hippokratovu přísahu neporušil, batole ošetřil a maminku vyprovokoval k „ataku“ na zdravotní pojišťovnu Média.
Ale pěkně popořádku... „S pojišťovnou jsem přišla do styku skrze externí spolupracovníky, kteří mě oslovili na náměstí v Uh. Hradišti. Uzavřela jsem s nimi předběžnou smlouvu o pojištění mě i syna, načež mi měla přijít oficiální smlouva,“ vzpomíná na červnový den Krajníková. Jenže po obvolání gynekologa, pediatra a dalších lékařů, které i se synem navštěvuje, zjistila, že vesměs nejsou smluvními partnery ZP Média. A přestup od VZP si rozmyslela. „Když mi na kontaktním centru ve Zlíně telefonicky potvrdili, že ještě nejsme zaregistrovaní a ať dokumenty, které dorazí, jednoduše nepodepíšu, tak jsem je vyhodila do koše a považovala věc za vyřízenou,“ věřila Krajníková. Jenže se přepočítala. Až před čtrnácti dny ale vyplavalo na povrch, že je klientkou ZP Média už od 1. července! „Pojišťovny si mě jednoduše převekslovaly, aniž bych s tím souhlasila. A přitom Média neměla v ruce rodný list ani pracovní smlouvu, prostě nic,“ nechápe žena, která má trvalý pobyt na Slovensku. V Česku ale žije, je pojištěná a pobírá i rodičovský příspěvek. „Vždyť je absurdní, že jsem pojištěná u Médii, ale nemám ani zdravotní kartičku,“ kroutí hlavou Krajníková. Vrásky jí přidělává i související vyřazení syna z evidence pojištěnců VZP. „Nechápu to, dostalo se mi odpovědi, že automaticky přechází k jiné pojišťovně se mnou,“ tvrdí Slovenka. Není divu, že se ZP Média už nechce mít nic společného a písemně požádala o zpřetrhání pojistných vazeb.
Jenže tak jednoduché to asi nebude, aspoň tedy co jejího návratu k VZP týče. Ze zákona totiž může měnit pojišťovnu jen jednou ročně... „Ještě tři měsíce po změně měla šanci od smlouvy odstoupit, ale zákonná lhůta už vypršela. A ani žádost o okamžité zrušení její situaci nevyřeší, smlouvu totiž nerušíme automaticky, ale snažíme se klientům nejprve všemožně vyjít vstříc, zajistíme jim i lékaře. A z devětadevadesáti procent si změnu rozmyslí,“ vysvětlila Blanka Kramolišová, tisková mluvčí ZP Média, která se nad nářky maminky podivuje.
„Na ulici totiž podepsala klasickou smlouvu o zdravotním pojištění, žádnou předběžnou. A v obálce, kterou zahodila do koše, měla veškeré potřebné doklady a informace. Vůbec tedy nechápu, jak si může stěžovat,“ míní Kramolišová. Klientem ZP Média je podle ní pouze Krajníková, nikoliv její syn, který prý ani nebyl předmětem smlouvy o zdravotním pojištění. „Jsem přesvědčená, že v jejím případě jsme postupovali nadstandardně, byť lhala a nechovala se zrovna slušně,“ zdůraznila mluvčí pojišťovny, která slíbila obstarání náhradního průkazu pojištěnce.
A malý David Krajník? Jeho osud je vyřešený, je opět pojištěncem VZP. „Maminku jsme pojistili na základě nařízení Evropské unie jako zaměstnaného občana EU, její syn je nezaopatřeným rodinným příslušníkem a musel být u stejné zdravotní pojišťovny. Když se matka zaregistrovala k jiné pojišťovně, přešel automaticky s ní, na což jsme paní Krajníkovou upozorňovali,“ uvedla na vysvětlenou Martina Stavjaňová, tisková mluvčí VZP pro Zlínský kraj. Obrat o 180 stupňů nastal v okamžiku, kdy maminka doložila na VZP rodný list syna, v němž je uveden otec, který má české občanství. „Syna jsme tak už mohli zaevidovat jako občana ČR, tudíž se na něj už nevztahuje nařízení Evropské unie. Jeho pojištění uhradí stát,“ prozradila aspoň jednu příznivou zprávu Stavjaňová.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace