„O zrušení Vincentina jsme nikdy neuvažovali“

„O zrušení Vincentina jsme nikdy neuvažovali“
Foto: Jiří Balát  /  Michaela Blahová, radní Zlínského kraje pro sociální oblast.
Zlín Zprávy 02 / 07 / 2020

Kolem budoucnosti velehradského Vincentina, domova pro klienty se zdravotním postižením, se už měsíc rojí řada nejasností a spekulací.

Je jisté, že se mají prostory k poslednímu prosinci 2023 vyklidit? Co nastane od roku 2024? Skončí ve Vincentinu sociální služby? „Zvláštní otázka. O tom současná krajská rada ani vedení Sociálních služeb Uherské Hradiště nikdy neuvažovaly,“ odpovídá krajská Michaela Blahová, která má sociální politiku na starosti. „V transformačním plánu je sice k 31. 12. 2023 „plánováná kapacita“ nula osob, to ale neznamená, že prostory nepoužijeme pro jinou sociální službu.“

Nejen starosta Velehradu Aleš Mergental tvrdí, že pokud by Vincentinum mělo potíže s fungováním nebo s nevyhovujícími prostory, tak by kroky hejtmanství chápal. Proč se má rušit něco, co spolehlivě funguje a co Zlínskému kraji jinde závidí? Kraj navíc do Vincentina v minulých letech investoval 100 milionů korun...

Myslím, že jsem na otázku dostatečně odpověděla. Ve Vincentinu zůstane sociální služba, změna je však v tom, že někteří klienti odcházejí do chráněného bydlení a zároveň je Vincentinum spojeno od 1. července s druhým zařízením Buchlovská. Tuto transformaci schválilo zastupitelstvo na návrh ředitelství Sociálních služeb Uherské Hradiště. Je to logický krok, zařízení jsou vedle sebe a propojením kuchyní, prádelen atd. se ušetří cca 600 tisíc korun. V současné době se s ohledem na požární předpisy připravuje snížení počtu klientů na Buchlovské, kteří půjdou na Vincentinum. Vincentinum tedy bude pracovat v plné kapacitě.

Milena Marečková musela opustit místo vedoucí Vincentina pro nadbytečnost, ale vzápětí bylo vyhlášeno výběrové řízení na stejnou pozici...

To není pravda. Zastupitelstvo schválilo transformaci, tedy sloučení obou organizací do jedné, s tím, že místo dvou vedoucích bude jen jedna. Proběhlo výběrové řízení, ve kterém neuspěla ani vedoucí Vincentina, ani vedoucí Buchlovské. Na základě toho obě vedoucí opouští svá místa. Chápu, že to pro obě vedoucí není lehké, ale dnes je v sociálních službách dostatek pracovních míst, takže najít si novou pozici jistě nebude těžké. Kraj se však musí chovat jako řádný hospodář.

O pronájem Vincentina projevily v minulých dnech oficiální zájem Charita Uherské Hradiště a hospicové centrum PAHOP. To dokonce s tím, že by současné služby zachovalo a k tomu ještě přidalo tři další. Vedení PAHOPu tvrdí, že mělo zájem o udržení současných služeb ve Vincentinu ještě předtím, než Zlínský kraj oznámil záměr transformovat sociální služby. Je nutné za těchto okolností vypisovat výběrové řízení na pronájem prostor?

Jak jsem uvedla, v tuto chvíli Vincentinum naplníme na plnou kapacitu, abychom řešili naznačené problémy v jiném zařízení.

Zařízení Velehrad-Salašská nabídlo v době nouzového stavu novou pobytovou odlehčovací službu, ale jen do konce roku 2020. Co bude poté? Vypíšete výběrové řízení na uvolněné prostory nebo prodej?

Ano, předpoklad ukončení této služby je do konce roku 2020. Tak jak jsme službu zřídili v době nouzového stavu, kdy byl kraj povinen zajistit péči pro ty nejpotřebnější, tak může mít vývoj a trvání i tato služba. Na tuto budovu jsou vázané závazky, které kraj nyní intenzívně řeší.

autor: JAROSLAV CHUDARA

Tagy článku

TOPlist