Obavy rodičů rozptýlí přechod

Obavy rodičů rozptýlí přechod
Nedakonice Zprávy 30 / 07 / 2010

U základní školy v Nedakonicích se objeví přechod pro chodce, na jehož absenci poukazují rodiče dětí i dopravní policisté. Školáci zdolávají silnici dvakrát denně a třebaže nepatří mezi nejfrekventovanější v obci, riziko úrazu tam hrozí. Obec už připravuje projekt na oživení „zebry“, i když starosta vidí i větší problémy.
„Absenci přechodu pro chodce skutečně nepovažuji za obrovský problém, u školy je velmi slabý provoz,“ poznamenal Jiří Smělík, starosta Nedakonic. Ulici navíc podle něj využívají takřka výhradně místní, kteří o pohybu školáků moc dobře vědí. „Výrazně horší je třeba situace u hlavní silnice, kde nemáme chodníky. Lidi tak permanentně ohrožují projíždějící vozy,“ dodává Smělík.
Obec už přesto přizvala projektanta, který má jediný úkol - navrhnout instalování přechodu pro chodce. „Nevidím v tom žádný problém, jen se změní přednost jízdy a zebra je na světě,“ je přesvědčen starosta. Iniciativu Nedakonic vítá škola i policie. „Stále jezdí řidiči, kteří v obci nerespektují rychlost. Neštěstí je pak jen otázkou času. Hodně rodičů děti doprovází až do školy, ale mnohé chodí samy. Přechod je proto nutností,“ řekla Růžena Maňásková, ředitelka základní školy. „Z prvotního posouzení jasně vyplývá, že přechod by byl vhodný. Určitě nezpůsobí žádné problémy v plynulosti dopravy a navíc zvýší bezpečnost. Správci komunikace přechod doporučujeme,“ dodal Aleš Mergental, tiskový mluvčí uherskohradišťské policie.
Jestli se ale u školy skutečně přechod pro chodce objeví, to záleží na městském odboru dopravy v Uherském Hradišti. „Už jsem s ním předběžně jednal. Když bude projektová dokumentace v pořádku, instalaci nic nebrání,“ uvedl Smělík. „Když jsou splněny platné zákonné normy, zřízení přechodu je možné. Po předložení projektové dokumentace jeho vybudování posoudíme a vydáme příslušné stanovisko,“ sdělila Dana Zapletalová z odboru dopravy uherskohradišťské radnice. Ať už ale vyřkne jakýkoliv verdikt, samotná realizace přechodu nebo jiného zpomalovacího prvku je v konečné fázi záležitostí obce.
Když půjde všechno hladce, nejpozději do tří měsíců tak spatří světlo světa projekt a do konce roku možná i přechod pro chodce. Jeho vybudování přijde obecní rozpočet na zhruba sto tisíc korun.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace