Obce koupí policii horská kola!
Policisté z Buchlovic už brzy asi vyrazí do terénu na horských kolech. Jejich nákup však nevysaje z kapsy chlebodárce, kterým je ministerstvo vnitra, ani korunu. Zaplatí je totiž okolní obce! A přitom si spousta starostů klepe na čelo, příčí se jim přispívat na státní orgán, když obecní pokladny zejí prázdnotou. Jenže žádosti policie zřejmě vyhoví...
Policisté zpod Buchlova měli zprvu políčeno na alkotester, ale jeho nákup nakonec smetli ze stolu a zatoužili po horských kolech. Vybavení služeben standardně podléhá danému klíči a další přístroj na měření alkoholu v dechu nebo kola pro cyklohlídky jsou pro region mírným nadstandardem. Policistům však zaručí ještě pružnější a efektivnější plnění služby, proto jsme oslovili obce s žádostí o příspěvek na dovybavení, vysvětlil Aleš Mergental, tiskový mluvčí uherskohradišťské policie. Na tři horská kola zhruba za čtyřicet tisíc korun zkrátka buchlovičtí muži zákona nemají podle policejních tabulek nárok...
A proto zkusili štěstí u spádových obcí. Ze sedmnácti však oslovili jen šestnáct, na Ořechov jaksi úplně zapomněli. O iniciativě nemám žádné informace. S námi asi cyklohlídky nepočítají, byť rovněž spadáme pod buchlovický obvod, potvrdil Josef Luňák, starosta Ořechova, který však postup policie označil za paradoxní. Opravdu nechápu, proč mají obce suplovat státní rozpočet, když jejich pokladny zrovna nepřetékají. A vlastně tak státu vrátí část peněz, které dostávají z daňových příjmů... Určitě je třeba hledat cesty ke zlepšení bezpečnosti, ale tato forma není zrovna nejšťastnější, je přesvědčený Luňák. Údiv neskrýval ani jeho polešovický kolega. Trošku zvláštní, ale třeba nám zase policie přispěje na chodníky..., říká s ironií Michal Zapletal, starosta Polešovic. Rada městyse však napodruhé policejní žádosti vyhoví a na kola uvolní pět a půl tisíce korun. Když vesměs přispějí i okolní obce, nechtěli jsme trhat partu. A policii potřebujeme, vysvětlil postoj rady Zapletal.
Každá obec má zaplatit poměrnou částku podle počtu obyvatel, nejvíc tudíž platí Buchlovice nebo Polešovice, pro Stupavu či Hostějov se ale jedná jen o stovky korun. Aktuálně zaplatila větší polovina, ještě mají do konce srpna čas, říká Bořek Žižlavský, místostarosta Buchlovic, který má celou akci pod palcem. Určitě zaplatí všichni, vždyť nejde o horentní sumy. U malých obcí jsou zanedbatelné. Buchlovice třeba dávají šest tisíc korun, dodává Žižlavský. Jak iniciativu policie vnímá? Člověk si může myslet, co chce, ale na druhou stranu jde o vzájemnou spolupráci. Policii kolikrát potřebujeme, odpověděl.
Je však otázkou, jestli si muži zákona vyšlápnou i třeba do dvanáct kilometrů vzdálených Osvětiman, nebo Ořechova. Už je vidím, jak šlapou ty kopce. Nejdál se objeví na Smraďavce, Boršicích nebo Břestku, nedělá si iluze Josef Souček z Vážan. Policejní mluvčí však jeho obavy rozprášil. Cyklohlídky se zaměřují na místa, kam se autem nebo pěšky dostávají obtížně, zaměřují se hlavně na cyklostezky a rekreační oblasti. Věřím, že služba buchlovickou cyklohlídku zavede i do Ořechova, je přesvědčený Mergental.