Obce si založí odpadovou společnost, výrazně ušetří

Obce si založí odpadovou společnost, výrazně ušetří
Foto: Ilustrační foto: web  /  Na okraji Nivnice už vyrůstá nové odpadové centrum, do kterého zamíří komunální odpad ze všech šesti členských obcí.
Slovácko Zprávy 10 / 05 / 2025

Mikroregion Východní Slovácko ušetří za likvidaci odpadu. Na okraji Nivnice už vyrůstá nové odpadové centrum, do kterého zamíří komunální odpad ze všech šesti členských obcí. Investice počítá i se založením vlastní svozové firmy, osud odpadu určí situace na trhu.

„Stavební práce se rozjíždějí na plné obrátky, dělníci po odbagrování zeminy připravují podkladové vrstvy, aktuálně se naváží kamenivo,“ informoval od staveniště Milan Bauka, projektový manažer. Mikroregion Východní Slovácko sdružuje obce Bánov, Bystřice pod Lopeníkem, Korytná, Nivnice, Suchá Loz a Vlčnov.

Odpadové centrum vyrůstá na pozemku obce Nivnice, v průmyslové zóně nedaleko Slováckých strojíren. Všem obyvatelům obcí mikroregionu navíc poslouží jako sběrný dvůr. „Když jsme před čtyřmi lety soutěžili, kdo se u nás postará o svoz, třídění a likvidaci odpadu, vybírali jsme ze dvou firem, které se však následně spojily a ceny za služby výrazně zdražily. Aktuálně tak platíme více než ostatní obce. A tak jsme se rozhodli po vzoru jiných mikroregionů, že investujeme do odpadového centra, překladiště odpadů,“ vysvětlil zrod projektu Petr Kašpařík, starosta Vlčnova.

Obce si dokonce založí Odpadovou společnost Východního Slovácka, která se postará o provoz centra a svoz komunálního odpadu. Ještě předtím ale všechny popelnice v obcích očipuje a sjednotí. „Zajistíme si tak větší soběstačnost v nakládání s odpady a do budoucna snížíme finanční zatížení pro obce i občany, protože náklady na odpad neustále rostou,“ zdůraznil Marek Mahdal, starosta Bánova.

Odpadové centrum ožije do konce roku, od 1. ledna si obce zajistí svoz komunálního odpadu vlastní společností. O snížení poplatku pro obyvatele zatím ale neuvažují. „Ve Vlčnově platíme ročně šest milionů korun, na poplatcích od lidí nevybereme ani polovinu. Stále tak výrazně doplácíme z rozpočtu. Ale snížení poplatku nevylučujeme, uvidíme, jak si firma povede,“ naznačil Kašpařík.

O osudu odpadu se zatím jedná, ve hře je odvoz do spalovny, na skládku, nebo do zařízení pro zpracování odpadu na alternativní palivo. „Je to otázka trhu a nabídky. Vždyť společně vyprodukujeme tisíce tun odpadů, což je pro firmy určitě zajímavé,“ poznamenal starosta Vlčnova.

Investice přijde na 46,5 milionu korun, ze Státního fondu životního prostředí obce získaly dotaci 32,5 milionu. O zbytek se podělí z rozpočtů.

Tagy článku

TOPlist