Občerstvení? Ano, ale zatím jen přes žíznivé okno

Občerstvení? Ano, ale zatím jen přes žíznivé okno
Foto: sal  /  Karel Zálešák začal včera 22. tenisovou sezonu, občerstvení zatím nabízí před žiznivé okno
Staré Město Zprávy 27 / 04 / 2020

Tenisové kurty na Širůchu ve Starém Městě včera zvedly oponu! Jejich provozovatel Karel Zálešák odstartoval už 22. sezonu. Ale už teď „na beton“ ví, že bude jiná než předchozí. Jeho novým soupeřem je kromě počasí totiž pandemie koronaviru, která jej připraví o některé hráče, ale hlavně zákazníky hospůdky U Kanca. Otevřel pro ně jen žíznivé okno.
„Sezonu každý rok zahajuju poslední dubnový víkend, takže to sedí. Ale to je tak všechno. Občerstvení pravidelně otevírám už na Velikonoce, někdy i dřív, podle počasí. Nouzový stav ale mé plány zkřížil,“ posteskl si Zálešák, který má za léta provozu prakticky stálou klientelu. Většina jeho pohostinnosti využije znovu. „Jen pět procent obvyklých hráčů se omluvilo. Jde v drtivé většině o starší tenisty, kteří patří do nejohroženější kategorii v boji proti nákaze koronavirem. Slíbili, že se ozvou později,“ upřesnil Zálešák, který kvůli řádícímu onemocnění Covid-19 nepovolí tenistům vstup do šaten, sprch a toalet. Odloží rovněž start oblíbených turnajů Tekuza Masters a Tekuza Night. „Jestli se vývoj epidemie nezhorší, tak počítám, že turnajovou sezonu zahájíme v sobotu 13. června. Ale samozřejmě musíme mít zelenou od krajské hygienické stanice,“ věří v lepší zítřky provozovatel šesti antukových kurtů. „Aktuálně je povolená jen dvouhra, čtyřhra je zatím problém, ale uvidíme, jak dlouho,“ dodal.
I pro žíznivé okno platí přísná hygienická pravidla, samozřejmostí jsou roušky a dvoumetrové odstupy. Hospůdka U Kanca nabídne jen nápoje, brambůrky nebo tyčinky. Jídelní lístek zůstane prázdný. „Nápoje prodáme do kelímků nebo do PET láhví pro tenisty na kurt a zákazníky na vycházce do ruky s sebou. Zrovna jsem dělal objednávku, zhruba třetinovou oproti normálu. Jako bývalý šachista přemýšlím dopředu a snažím se co nejvíce eliminovat zbytečné ztráty, ať to pak nemusím vypít sám…,“ usmívá se Zálešák, pro kterého jsou kurty a hospůdka jediným zdrojem obživy. Má přitom rodinu, s manželkou vychovává dva kluky (4 roky a 2 měsíce). Na Širůchu odpracuje od dubna do poloviny listopadu na 2 500 hodin. „Jedu nadoraz, doma skoro nejsem. Když sezona skončí, jsem vyřízený, odpočívám a věnuju se rodině,“ říká sedmačtyřicetiletý podnikatel.
Koronavir jej bezpochyby o část příjmů připraví, sezonu odstartoval se čtrnáctidenním zpožděním a navíc prakticky bez občerstvení. Otázkou je, jak dlouho. „Letošní rok bude určitě o něco horší, tržby hospůdky to ovlivní. Je velký rozdíl, když si tady lidi posedí a pokecají s kamarády, nebo si vezmou jedno pivko na cestu. Ale radnice ve Starém Městě podnikatelům slibuje možnou úlevu na nájmu, takže nám snad ztráty kompenzuje. Odklad splátek nájmu nic neřeší, to spíš situaci ještě zhorší,“ je přesvědčený Zálešák.

autor: PETR ČECH
TOPlist