Obchod skončil, důchodce vozí za nákupy mikrobus

Obchod skončil, důchodce vozí za nákupy mikrobus
Foto: sal
Boršice, Tučapy Zprávy 11 / 10 / 2017

Když v Tučapech ukončila provoz prodejna Jednoty, nejstarším obyvatelům se prohloubily vrásky na čele. Zajišťování základních potravin se pro ně stalo neřešitelným problémem. Sedm měsíců jim pomáhali příbuzní a sousedé, od září už ale nemusí. Seniory totiž jednou týdně vozí za nákupy mikrobus!
„Je to úžasné, už jsme ani nedoufali, že se neveselá a svízelná situace vyřeší. Pro starší občany, kteří nemají auto ani ochotné příbuzné nebo známé, bylo komplikované si nakoupit aspoň základní potraviny, především čerstvé pečivo. Už se zdálo, že dokud opět neožije místní prodejna, nic se nevyřeší. Ale dobří lidé ještě existují,“ svěřila se DOBRÉMU DNI Vlasta Matoušková z Tučap.
Trn z paty devíti seniorům, kteří v obci bydlí osamoceni a bez příbuzných, vytrhly sousední Boršice. „Obchod už je zavřený od února a stále se nám nedaří najít nového provozovatele, což je pro starší občany velký problém. Dlouho jsme zvažovali, jak jej vyřešit, až jsme poprosili o pomoc sousední Boršice, které mají ve vozovém parku desetimístný mikrobus,“ prozradila Jiřina Rozsypalová, starostka Tučap. A pak už to šlo ráz na ráz. Obce podepsaly smlouvu a osamocení důchodci mají o starost méně. Každý čtvrtek je totiž vyzvedne mikrobus, který je zaveze do Boršic, kde si v klidu nakoupí v potravinách, řeznictví, ale také zajdou do lékárny nebo na poštu. A za hodinu je přiveze zpátky domů. „Smlouva je na dobu neurčitou, až si sousední obec vyřeší problém s prodejnou, tak ji zrušíme. Tučapy platí benzín a symbolický paušál za využívání vozidla,“ uvedl Roman Jílek, starosta Boršic.
Jestli a kdy obchod v Tučapech opět přivítá zákazníky, je jako věštit z křišťálové koule. Zájem o jeho provozování je totiž nulový. „Jednota skončila kvůli klesajícím tržbám. A přitom neplatila nájem ani energie. Stejné podmínky nabízíme i teď, ale nikdo se zatím nehrne. Ještě ale neházíme flintu do žita,“ dodala starostka obce.

autor: PETR ČECH
TOPlist