Obchod ve Véskách skončí, podnikatel viní město a sousedy
Foto: iDobryDen.cz
Osud obchodu ve Véskách je zpečetěn! Jeho provozovatel vyklidí prostory do konce ledna, kdy mu vyprší výpovědní lhůta. Majitel zchátralého objektu ze situace viní město a sousedy, kteří mu podle něj házejí klacky pod nohy. Billboard visící na obchodě ostatně hovoří za vše…
„Budova je v havarijním stavu, devět let se snažím o rekonstrukci, opakovaně překopávám projektovou dokumentaci, ale všechno je marné. Vždycky narazím na odpor města, nebo sousedů, kteří se dokonce obrátili na soud,“ svěřil se Sascha Vetter, majitel objektu. Kdo podle něj zodpovídá za současný stav objektu a zrušení obchodu, prozrazuje billboard na obchodu, na kterém je napsáno: vedení města a osobní zájmy, „žádná pravomoc“ místní komise Vésky a osobní zájmy obyvatel č.p. 73 nad veřejným zájmem občanů Vések.
I když má majitel od října v ruce pravomocné stavební povolení, je mu platné jako mrtvému zimník… „Sousedé totiž proti jeho vydání podali žalobu a Krajský soud v Brně na stavební povolení uvalil takzvaný odkladný účinek. Zájmy souseda jsou tak vyšší než moje a občanů Vések,“ kroutí hlavou Vetter, který tak do doby, než znovu rozhodne soud, nemůže zahájit rekonstrukci.
Vlastník objektu však kritizuje i město, kvůli kterému prý několikrát překopával projekt. Důvodem je radniční projekt na úpravu centra Vések, včetně přemístění sousední autobusové zastávky. „Město sice hází vinu na sousedy, ale jsou v tom stejně. Když mi prodali pozemek, abych k rekonstruovanému objektu vystavěl za zákona určený počet parkovacích míst, myslel jsem, že všechno klapne. Ale pak neustále měnili projekt ohledně autobusové zastávky, takže jsme uvízli na mrtvém bodě,“ svěřil se podnikatel, který městský pozemek koupil pod podmínkou, že do sedmi let zkolauduje parkovací místa i zrekonstruovaný objekt. To už ale nesplní. Město tak pozemek nejspíš koupí zpět a využije k přemístění autobusových zastávek.
„Za stav objektu je plně zodpovědný jeho majitel, kterým není město. Dělat běžné udržovací práce vlastníkovi v uplynulých letech nic nebránilo, je pouze jeho věcí, že tak nečinil,“ reagoval na úvod Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice, kterou sice zrušení obchodu mrzí, ale nic nezmůže. „Lidé tak přijdou o možnost nakoupit základní potraviny v docházkové vzdálenosti. Rozhodnutí je však plně v kompetenci majitele objektu,“ dodal mluvčí. Podrobněji město problém nekomentuje.
Na stole každopádně má zpracovanou projektovou dokumentaci pro územní řízení na úpravu centra Vések, včetně přemístění zastávek MHD. „Územní řízení však bylo už před dvěma lety přerušeno z důvodu podání žaloby účastníky řízení. Jelikož není stále uzavřeno, nebudeme uvádět bližší podrobnosti,“ uzavřel Pášma.