Obci spadl kámen ze srdce, o 1,2 milionu korun nepřijde
Foto: www.nedakonice.cz / Obec Nedakonice o 1,2 milionu nepřijde, soudní spor s Energií PRO vyhrála.
Tříleté soudní martyrium skončilo, obec Nedakonice společnosti Energie PRO nezaplatí ani haléř. A přitom jí hrozilo, že zchudne o více než 1,2 milionu korun. „Obec, základní i mateřská škola v soudních sporech uspěly, soudy žaloby zamítnuly. Rozsudky jsou pravomocné,“ informoval s potěšením Zdeněk Otrusina, místostarosta Nedakonic.
Žalobami se společnost domáhala uznání platnosti smluv na dodávku elektrické energie a plynu pro obec a její příspěvkové organizace. „Smlouvy však jménem obce bez jejího vědomí a souhlasu uzavřela společnost Energie pod kontrolou, která skončila v insolvenci. Kdybychom neuspěli, hrozilo, že zaplatíme nejen v souhrnu požadovaných 365 172,26 korun, ale také tučný úrok a náklady soudních řízení,“ potvrdil Otrusina.
Kauza sahá do března 2019, kdy Rozhodčí soud při Hospodářské komoře a Agrární komoře ČR vydal usnesení, že není v jeho pravomoci o žalobách rozhodnout, a řízení zastavil. Obci, škole i školce přiznal náhradu nákladů řízení ve výší 102 650 korun. Jenže společnost Energie PRO se na to konto obrátila na Městský soud v Praze. „I když všechny rozsudky potvrdily opraváněnost vydání rozhodčích nálezů, společnost se v případě školy a školky proti rozsudku odvolala nejdříve k Vrchnímu soudu a následně podala dovolání k Nejvyššímu soudu ČR. Obě instance však její námitky smetly ze stolu, rozsudky tak nabyly právní moci,“ pokračoval Otrusina s tím, že obci byly opětovně přiznány náklady řízení. Společnost jim tak vyplatila už více než 145 tisíc korun.
Když Energie PRO vyhořela u Rozhodčího soudu, zkusila v květnu 2020 štěstí u Okresního soudu v Uherském Hradišti. „Soudce však po dvou jednáních v červnu všechny žaloby zamítl a opět dal žalovaným povinnost uhradit náklady řízení ve výši 94,5 tisíc korun. Společnost se ještě odvolala k zlínskému krajskému soudu, jehož senáty však rozhodly ve prospěch obce, školy i školy a rozsudky soudu I. stupně potvrdily,“ uvedl místostarosta.
Úspěšnou obhajobou se podle něj podařilo prokázat, že obec spolu se zřizovanými organizacemi postupovala správně, když odmítla platnost smluv. „V soudních řízeních jsme tak zachránili více než 1,2 milionu korun,“ připomněl Otrusina. Žalobce totiž požadoval částku, která se i s úrokem z prodlení v den rozsudku vyšplhala na 522 149 korun, a navíc si nárokoval smluvní pokuty a ušlý zisk 663 268 korun.