Obcím hrozí milionové ztráty. Senát však daňový balíček nejspíš vrátí.
Foto: iDobryDen.cz
Daňový balíček, který posvětili poslanci, je černou můrou měst a obcí. Jestli projde senátem, přijdou o miliony do rozpočtů. Jen zrušením superhrubé mzdy třeba Uherské Hradiště přijde o 37,5 milionů, sousední Staré Město skoro o 10 milionů korun. Ve hře je přitom ještě změna sazeb z příjmu na 15 a 23 procent a zvýšení daňové slevy na poplatníka.
Jestli daňový balíček projde ve sněmovní podobě, příjmy veřejných rozpočtů se propadnou zhruba o 130 miliard korun. I když konečná cifra se asi sníží, protože sleva na poplatníka na 34 125 korun vyvolává ostrou kritiku a prezidenta Miloše Zemana nejspíš přiměje v takové podobě daňový balíček vetovat, jisté je, že projde zrušení superhrubé mzdy. „Myslím si, že Senát daňový balíček vrátí nebo upraví, názory se zatím liší,“ uvedl Josef Bazala, senátor a starosta Starého Města, podle kterého jen zrušení superhrubé mzdy nepřichází ve správnou dobu. „O jejím osudu se mluví léta, ale nikdy se nezrušila. Až teď, kdy je dramatické zadlužení státu… Načasování asi není ideální, ale jinak je superhrubá mzda přežitek,“ tvrdí Bazala.
I její pohřbení však města a obce připraví o miliony, podle kalkulačky Sdružení místních samospráv Uherské Hradiště přijde o 37,5; Uherský Brod o 23,6; Staré Město o 10, Bojkovice o 6,5 a třeba Polešovice o 2,8 milionu korun. „Jelikož kalkulačka vychází z poměrně vysoce nastavených daňových příjmů roku 2021, je spekulativní. Ve svém návrhu rozpočtu jsme mnohem opatrnější, do očekávaných výnosů zohledňujeme také poměrně tvrdé dopady pandemie na zaměstnanost a růst platů v dalším období. Oproti současnému návrhu tak propad výnosů odhadujeme na čtyřicet milionů,“ reagoval Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště a poslanec Parlamentu ČR za ODS. Klíčového hlasování se však kvůli koronavirovému omezení nezúčastnil. „Všechny kluby se domluvily na sníženém počtu poslanců, abychom zajistili větší bezpečnost a nižší koncentraci osob v sále. Poslanci tak rotují a na jednáních se střídají,“ vysvětlil Blaha.
S daňovým balíčkem ale souhlasí, má stejný postoj jako ODS, která dlouhodobě prosazuje malý, efektivní stát a nízké daně. „Prosazením daňového balíčku jsme zrušili superhrubou mzdu a snížili daně. Lidem zůstane v peněženkách o několik tisíc ročně více a to je v covidové době dobrá zpráva,“ zdůraznil Blaha s tím, že společně s balíčkem putuje do Senátu i návrh na kompenzaci pro kraje i obce, aby byl dopad na jejich rozpočty co nejmenší.
Škrtání investic se obce každopádně nevyhnou. „Určitě něco zrušíme, některé investice prostě odložíme, přednost dostanou akce, které už mají projektovou dokumentaci nebo stavební povolení. Jde o zásah do rozpočtu, jelikož provozní výdaje zůstanou stejné, musíme sáhnout na investice nebo zajistit dofinancování z úspor let minulých,“ potvrdil Bazala. Na druhém břehu řeky Moravy však o zásadnějších škrtech neuvažují. „Návrh rozpočtu z dlouhodobého pohledu neobsahuje drastické omezování investic, neboť v rámci následujících šesti let, na které tvoříme výhled, se v oblasti kapitálového rozpočtu jedná o řešení maximálně několika desítek milionů korun. A to nemusí znamenat omezení investic,“ je přesvědčený Blaha.
Senát daňový balíček projedná 10. prosince.