Obec chce zpátky 130 tísíc, kauzu rozetne až soud

Obec chce zpátky 130 tísíc, kauzu rozetne až soud
Foto: ilustr., web
Nedakonice Zprávy 27 / 11 / 2014

Kostlivce, který ležel dva roky ve skříni, vytáhli týden před volbami zastupitelé v Nedakonicích. Dnes už bývalý starosta Jiří Smělík a hlavní účetní Marie Náplavová mají podle jejich verdiktu dohromady obci zaplatit vzniklou škodu více než 130 tisíc korun, což je sankce finančního úřadu za porušení rozpočtové kázně. Kauza s jistotou skončí u soudu.
Její zárodky sahají až do roku 2010, kdy obec vyúčtovávala dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj na tři byty pro seniory. Kontrola zlínského finančního úřadu o dva roky později odhalila, že si Nedakoničtí neoprávněně nechali na dvou fakturách proplatit i DPH, čímž stát připravili o 130 460,55 korun. „Peníze jsme samozřejmě ihned vrátili, jenže jsme navrch ještě vyfasovali stejně vysoké penále. Obci tudíž vznikla nemalá škoda,“ poukazuje na jádro problému Jaromír Klečka, starosta Nedakonic.
Třebaže obec penále zaplatila, dva roky se viník nehledal a už to vypadalo, že kauza vyšumí do ztracena... Až těsně před říjnovými volbami ji zastupitelé vytáhli zpod pokličky a poměrem hlasů 7:6 dodatečně zařadili na program jednání. „Jelikož někteří zastupitelé už nekandidovali, chtěli odcházet s čistým stolem. Aby je zpětně nikdo neobvinil, že problém neřešili, ať taky platí,“ vysvětlil Klečka. Když zastupitelé posvětili vymáhání škody, vzápětí odhlasovali, že dvě třetiny má zaplatit účetní Marie Náplavová a třetinu dnes už bývalý starosta Jiří Smělík. „I když zaúčtování podepsal, účetnictví není jeho parketa,“ obhajuje svého předchůdce Klečka, který hlasoval pro vymáhání škody. „Vinna se necítím, nic nezaplatím. Jsem připravena se bránit soudně,“ reagovala Marie Náplavová, která je stále hlavní účetní obce. Obšírněji kauzu odmítla komentovat. „Bývalý starosta prohřešek, co vím, nijak neřešil,“ dodal Klečka.
Jiří Smělík s definitivním stanoviskem zatím nespěchá. „Ještě se poradím s právníkem. Možná zaplatím, ale taky se možná obrátím na soud,“ prohlásil Smělík. Za probuzením spící kauzy jsou podle něj i osobní spory... „Zastupitelé nám mohli odpustit, ale asi si chtěli vyřizovat nějaké účty,“ dodal Smělík, který má na triku škodu 43 487 korun. Zároveň mu ale ze zákona náleží odstupné ve výši šesti platů. „Když se domluvíme, není problém hradit škodu ve splátkách. Ale ještě čekáme na vyjádření Zlínského kraje, abychom postupovali v dikci zákona,“ zdůraznil Klečka. Účetní zřejmě sáhne do kapsy podstatně hlouběji. Když neuspěje u soudu, zaplatí 86 974 korun. „Mrzí mě to, ale je jasné, že se sejdeme u soudu,“ je přesvědčený nedakonický starosta.

autor: PETR ČECH
TOPlist