Obec investuje do solární elektrárny, vyrobí polovinu roční spotřeby
Foto: Ilustrační foto: web / Dva bytové domy v Březolupech si začnou vyrábět vlastní energii.
Dva bytové obecní domy v Březolupech už zdobí solární panely. A nejde jen o první vlaštovku. Obec totiž investuje miliony korun do fotovoltaických elektráren, když všechno dobře dopadne, solární panely se objeví ještě na střeše sportovní haly, zdravotního střediska, školky, školy a možná čistírny odpadních vod.
„Fotovoltaiku řešíme už dlouho, ale v úplných začátcích někdy v roce 2010 zastupitelé s investicí bez dotací nesouhlasili, takže jsme budovy jen zateplili. Aktuálně už ale existují výhodné dotace a svou roli určitě sehrál i nárůst cen energií,“ uvedl Petr Kukla, starosta Březolup.
Bytové domy jsou ale jen začátek. Solární panely postupně ozdobí většinu obecních budov, výjimkou zůstane obecní úřad, který sídlí v památkově chráněném barokním zámku z druhé poloviny 17. století. „Ale existuje možnost, že bychom jen zaplatili distribuční poplatek a nespotřebovanou energii z haly, zdravotního střediska, školy a školky využili na zámku. Ale musíme počkat na nový zákon o komunitní energetice,“ naznačil možné řešení starosta. Oříškem je rovněž instalování solárních panelů na čistírnu odpadních vod. Obec ji sice vlastní, ale provozovatelem jsou Slovácké vodárny a kanalizace. „A takové propojení žádná dotace zatím nepodporuje,“ posteskl si Kukla, který proto nevyloučil, že čistírnu obec osadí solárními panely výhradně z vlastních zdrojů.
I když dělníci do poloviny dubna na bytových domech dokončí instalaci fotovoltaické elektrárny, výroba energie se rozjede až začátkem července. U ostatních obecních budov nejdříve o rok později, obec totiž až na podzim vypíše výběrové řízení. „U bytových domů náklady atakují 1,7 milionu korun, u zbylých budov se podle projektu odhadují na 8,3milionů. Osmdesát procent však pokryje dotace z Evropské unie,“ prozradil starosta Březolup, které ročně spotřebují 270 MWh. „V elektrárnách vyrobíme polovinu celoroční spotřeby, využijeme zhruba osmdesát procent a zbytek prodáme. Ve stropových cenách to v přepočtu dělá příjem milion korun. Za tři čtyři roky se nám tak investice s rezervou vrátí,“ spočítal Kukla.