Obec nabízí firmám prostory. Zatím bez odezvy

Obec nabízí firmám prostory. Zatím bez odezvy
Foto: ilustr. web - www.pixabay.com
Březová Zprávy 16 / 02 / 2017

Březová kandiduje na obec s nejmenším počtem pracovních příležitostí. Jak je situace s uplatněním místních lidí na domácím pracovním trhu tristní, ilustruje osud bývalé školy. Ani po deseti letech se nenašla firma nebo řemeslník, který by v objektu přestavěném na strojírenskou budovu dokázal rozjet vlastní výrobu.
„Společnost Zeveta si někdejší základní školu přestavěla už před mnoha lety pro vlastní činnost, ale nakonec tady zůstala jen firma na plasty. Ta ale zabírá pouze spodní prostory. O další dva není zájem,“ krčí rameny Josef Trecha, starosta obce se 1 048 obyvateli. Většina z těch, kteří jsou v produktivním věku, dojíždí za prací jinam, spousta z nich i na blízké Slovensko. „Starostou jsem už deset let a stejně dlouhou dobu se snažím o to, aby se bývalá škola kompletně oživila. Ale jestli se mi to podaří, to nevím…“
V Březové už vyzkoušeli několik způsobů, které jinde obvykle zaberou. „Ale my jsme nejspíš výjimkou. Prostory k podnikání jsme nabízeli opakovaně elektronicky, jenomže výsledek naší snahy byl pokaždé stejný. Sehnat se nám nepodařilo jedinou firmu. S nezájmem jsme se setkali také na veletrzích, kde jsme rozdávali vizitky a nabízeli prodej nebo pronájem. Nenašel se nikdo, kdo by k nám převedl svoji výrobu a někoho zaměstnal. Je přitom zajímavé, že Březová byla před čtyřmi lety vyhodnocena v celonárodním srovnání jako jedna ze tří obcí s nejnižší migrací…“
Kuriozitou je, že když už se nezávazní zájemci objevili, nakonec se rozhodli jinak. Jeden z nich třeba chtěl ke svému podnikání vysoké stropy.
Navzdory potížím se zaměstnaností se obec nepotýká s odlivem lidí. „Samozřejmě, že také od nás se mladí stěhují do města. Ale nijak ve velkém. Obyvatelé v obci zůstávají a své nemovitosti neprodávají. Naopak, nechávají si je pro sebe nebo potomky,“ těší starostu Josefa Trechu.

TOPlist