Obec stavěla načerno, bezpečnost chodců je ohrožena

Obec stavěla načerno, bezpečnost chodců je ohrožena
Foto: sal  /  Tento chodník se stavěl načerno. Až zmizí, lidé nebudou mít kde uhnout autům a nákladním vozům, které tudy jezdí...
Kněžpole Zprávy 03 / 05 / 2017

Atmosféra v Kněžpoli houstne, lidé nechápavě kroutí hlavou. Stavební úřad v Uherském Hradišti totiž zahájil řízení o odstranění chodníku podél průmyslové zóny, který zajišťuje bezpečnost dětí ze školky! Důvod? Byl postavený načerno. Jenže už v roce 2009, což osm let nikomu nevadilo…
„Chodník vede souběžně s jedinou příjezdovou cestou do průmyslové zóny, do které jezdí nákladní automobily. Jeho hlavním smyslem je bezpečnost chodců a hlavně dětí ze školky, které po něm chodí na dětské hřiště. Jenže teď reálně hrozí, že budeme přinuceni jej vytrhat,“ potvrdil Petr Knot, starosta Kněžpole.
Obyvatelé jsou už měsíc rozděleni na dva tábory. Jedni žasnou, že obec postaví chodník bez povolení, a druzí hledají a osočují údajného viníka, který na problém poukázal. A nešetří přitom „střelami ostrého kalibru“, stačí se jen ponořit do diskuze na obecním webu…
Zárodek kauzy každopádně sahá až do roku 2009, kdy vedení obce postavilo chodník, aniž mělo v ruce potřebná razítka. „Jelikož chození po silnici bylo nebezpečné, tehdejší vedení postavilo chodník, který bohužel nesplnil všechny podmínky stavebního zákona, a to zejména kvůli nedostatečné šířce,“ tvrdí Knot. Za zalarmováním stavebního úřadu podle něj stojí Zdeněk Uherek, občan Kněžpole, který úřady opakovaně upozorňuje na údajné nelegální dění v průmyslové zóně. To ale Uherek striktně odmítá. „Nejsem a nikdy jsem nebyl odpůrcem chodníku, neusiloval jsem o jeho odstranění. To je nesmysl,“ reagoval Uherek, který však na webu připustil, že na černou stavbu poukázal… „Když jsem podával oznámení na nepovolenou stavbu komunikace za mojí zahradou, upozornil jsem, že by se měl řádně dopovolit i chodník, když už se postavil bez povolení,“ potvrdil Uherek.
Chodník si vzal nakonec na mušku Zlínský kraj, odbor dopravy a silničního hospodářství. „Učinili jsme opatření proti nečinnosti Městského úřadu v Uherském Hradišti, jako věcně příslušného speciálního stavebního úřadu, a vyzvali jej k zahájení dodatečného řízení, protože jde o stavbu realizovanou bez stavebního povolení,“ prohlásila Renata Janečková, mluvčí Zlínského kraje. „Kroky jsme podnikli na základě upozornění občana obce,“ dodala.
Stavební úřad v Uherském Hradišti ihned zahájil řízení o odstranění chodníku a obci dal šanci požádat o dodatečné povolení. „Chodník byl skutečně postavený bez územního rozhodnutí a stavebního povolení,“ zopakoval Rostislav Novosad, vedoucí odboru stavebního úřadu a životního prostředí uherskohradišťské radnice.
Zakopaný pes je v šířce chodníku, který nesplňuje požadavky České státní normy. Aktuálně má jen 130 centimetrů, přičemž norma je 150. „Jeho rozšíření je však značně problematické. Zasáhli bychom do sousedních soukromých pozemků, pro což potřebujeme souhlas majitelů, a navíc je v trase několik překážek. I tak ale pravděpodobně požádáme o dodatečné povolení a rozšíření chodníku,“ reagoval Knot. Výjimka z povolené šířky totiž podle odpovědných pracovníků není v Kněžpoli reálná. „Probíhající řízení skončí dodatečným povolením stavby nebo jejím odstraněním, včetně uvedení pozemků do původního stavu,“ potvrdil Novosad.
I když obec porušila stavební zákon už před 8 lety, od stavebního úřadu čelí i hrozbě tučné pokuty. Vyšplhat se může až do výše 1 milionu korun.

autor: PETR ČECH
TOPlist