Objev v Brodě: Středověké hračky!
Foto: iDobryDen.cz
Závěr archeologického výzkumu v Uherském Brodě, který kvůli plánované stavbě polyfunkčního domu probíhal na křižovatce ulic Komenského a U Sboru, přinesl obrovské překvapení. U vstupu do suterénu středověkého domu se před zraky archeologů objevil zcela unikátní soubor dětských hraček.
Vůbec nejzajímavější je soška jezdce na koni. Mimo ni se podařilo objevit ještě soubor skleněných a hliněných kuliček či drobných nádob a miniaturu přeslenu. Tyto předměty sloužily jako dětské hračky, oznámil archeolog Tomáš Chrástek. Jeho tým ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti objev nadchl. Ve středověkém archeologickém materiálu je lidská figurální plastika ojedinělým jevem. Drobná hrnčířská plastika se často nalézá na městských prostranstvích, náměstích a tržištích, neboť určitě byla vděčným artiklem jarmarků a trhů, uvedl Tomáš Chrástek. Podobné nálezy figurální keramické plastiky byly na Moravě odkryty v Uherském Hradišti, Brně a Mikulčicích. Avšak ve srovnání s dalším archeologickým materiálem se objevují jen výjimečně. Stejně jako další předměty, které lze interpretovat jako dětské hračky, poznamenal archeolog.
Pikantní je, že výzkum zahájený 27. srpna neměl skončit minulý pátek, ale už před čtrnáti dny. Jen díky vstřícnosti investora polyfunkčního domu, Broďana Ctirada Macháčka, se práce ještě protáhly a přinesly jedinečný objev.
A co všechno brodské naleziště, které dnes začne zasypávat těžká technika, ukrývalo? Celkem se podařilo objevit devětatřicet zahloubených objektů a více jak tři desítky kůlových jam. Některé objekty obsahovaly také pozůstatky zděných kamenných či cihlových konstrukcí, a to převážně z novověku. Tady je příkladem kompletně zachovaný kvadratický sklípek vyložený plochými kamennými deskami, který vznikl na přelomu 17. a 18. století, přibližuje Jaroslav Bartík, další z archeologů.
Vůbec nejpočetnější část objektů se vztahuje k období vrcholného středověku. Archeologové postupně odkryli pozůstatky zahloubených suterénů domů a několika zásobnicových a sídlištních jam. Objevily se i mince, bohaté soubory keramických fragmentů i celých nádob, zvířecí kosti, kamenné brousky, zlomky skla a množství železných předmětů - hřeby, nože, podkovy, lopata nebo třmen, vypočítal Bartík. Mezi kuriozity patří úlomky mořských lastur a korálky, špendlíky a knoflíky.