Objev v Polešovicích: zbytky pece a závaží ze starší doby železné
Foto: sal / Závaží ze starší doby želené - Archeolog Marek Lečbych ukazuje jedno z patnácti závaží ke tkalcovskému stavu. Nález pochází ze starší doby železné, tedy ze 6.-7. století před naším letopočtem.
Archeologický výzkum v Polešovicích vydává jeden poklad za druhým. Archeologové aktuálně narazili na zásobní jámu napěchovanou pozůstatky pece na výrobu závaží ke tkalcovskému stavu, včetně patnácti kusů závaží ze starší doby železné (6. - 7. století před naším letopočtem).
Výrobu textílií a látek máme doloženou už nálezem několika vřetýnek a závažíček, která jsme většinou po kusech našli v chatách. Objevená zásobní jáma však byla zbytky rozbité pece a závažími doslova napěchovaná, uvedl Marek Lečbych, vedoucí výzkumu, který už od roku 1999 provádí pracovníci Ústavu archeologické památkové péče v Brně. Průzkumné práce vždy předcházejí těžbě v bývalých polešovických Nivách (dnešní pískovna - pozn. autora). Odkryli jsme asi 95 vesměs zásobních jam z doby bronzové a železné. Pro dokreslení keltského sídliště je však nejvýznamnější objev tří zemnic z pátého století před naším letopočtem, doplnil Lečbych.
Významná moravská lokalita, kde se kromě početných pravěkých nálezů vyskytují i stopy po zaniklé středověké obci Záblacany, už na jaře vydala archeologům vůbec první zachovalou luxusní nádobu na potraviny z pozdní doby bronzové, rituální předmět, bronzovou jehlici a předchůdkyně dnešních štamprlí. Kuriozitou je, že archeologové narazili i na zákopy z druhé světové války, ve kterých našli několik vystřelených nábojnic z roku 1944.