„Obnovte bazén! Přestěhujte školu!“ Pro co se v Korytné rozhodnou?

„Obnovte bazén! Přestěhujte školu!“ Pro co se v Korytné rozhodnou?
Foto: ara  /  Starosta Korytné Vladimír Janča u bývalé chlouby obce. Obnova bazénu patří k prioritám nového zastupitelstva, zvládnout by ji chtěli s podporou dotace.
Korytná Zprávy 26 / 01 / 2015

Obnovit krytý bazén nebo přestěhovat školu do poloprázdné mateřinky? V jakém pořadí a především, kolik to bude stát? Zítřejší jednání zastupitelů Korytné má rozhodnout o prioritách obce na příští čtyři roky. I když úkolů budou mít před sebou víc, otázky vzkříšení bazénu a plán na proměnu školky v nové zařízení pro žáky i předškoláky budou patřit k tématům večera.
Nejužší vedení obce, tedy starosta Vladimír Janča a nový místostarosta Josef Klon, má už delší čas jasno. „Kdyby zůstalo jen na našem názoru, prioritou bude obnova bazénu,“ shodují se. Se stejným názorem vystoupí také před zastupiteli, kde by měli získat většinovou podporu.
Bazén a sauna jsou součástí místní víceúčelové haly, avšak do jejich zdevastovaných prostor je vstup už tři roky zakázán. Hala tak od roku 2012 funguje jen z poloviny.
„Zatímco tělocvičnu se nám už podařilo loni zrekonstruovat, nová je podlaha i plášť, do obnovy bazénu se saunou se sami pustit nemůžeme,“ říká starosta Vladimír Janča. „Projekt i stavební povolení už máme, do konce ledna se chceme ucházet o dotaci u ministerstva školství. Pokud na ni dosáhneme, z odhadovaných nákladů za 20 milionů korun by dotace mohla zaplatit až 75 procent. Jestli uspějeme, to se můžeme dozvědět už do měsíce.“
Kuriozitou je, že budoucnost bazénu patří k debatám už od jeho zavření. A to nejen v Korytné. „Tak co, kdy už budeme moci zase přijet?“ ptají se místostarosty Klona známí v Uherském Brodě. „Lidé z okolí sem jezdili rádi. Brali to jako odpočinkovou akci. Menší bazén, sauna, méně lidí, klid. Bylo by dobré, kdyby se to všechno zase vrátilo,“ podotkl.
Další investicí „ve hře“ je stěhování základní školy do prostor školky. „Tady by náklady dosáhly na zhruba pět milionů korun, i zde ale usilujeme o dotaci, vždyť ročně hospodaří celá obec s deseti miliony,“ upozornil místostarosta Josef Klon.
A proč by se vlastně měli školáci stěhovat do prostor školky a kdo by obsadil jejich dosavadní prostory? „Budova školky je předimenzovaná, ze čtyř tříd je zaplněná pouze jedna. Menší stavební úpravou by přes některé z letních prázdnin vznikly solidní prostory pro obě školská zařízení. Vyměnili bychom také okna a celou stavbu nově zateplili. Ve volné škole by mohl časem vzniknout třeba charitní dům, návrhů je víc. Ale nyní je ještě předčasné o tom hovořit,“ shrnul starosta Vladimír Janča.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist