Obří přehrada nad Záhorovicemi pojme 200 fotbalových hřišť a 46 Václaváků

Obří přehrada nad Záhorovicemi pojme 200 fotbalových hřišť a 46 Václaváků
Foto: web, koláž DOBRÉHO DNE  /  Pokud půjde všechno podle plánu, tak by se přehrada s pracovním názvem Záhorovice mohla možná za čtyřicet let proměnit ve vyhledávané turistické místo.
Záhorovice Zprávy 22 / 06 / 2020

U Bánova rozšířit přehradu Ordějov a mezi Záhorovicemi, Nezdenicemi a Bojkovicemi vybudovat zcela novou, jednu z největších v zemi. Takový je výhledový plán ministerstva zemědělství, které chce stavbami nových přehrad zamezit ztrátám spodních vod.

Úřad už vedení Bánova a Záhorovic vyzval k tomu, aby se vyhlédnuté plochy dostaly pod zvýšenou „kontrolu“. „Nejde o místa, kde bychom zítra začali stavět, ale musíme je chránit pro omezení vodních zdrojů pro budoucnost,“ uvedl k tomu nedávno Miroslav Toman, ministr zemědělství.

„Na každý pád jsme už byli požádáni, abychom v lokalitě možné přehrady nepodporovali průmyslové stavby, s tím, že se ještě letos dostane do pásma ochrany,“ přibližuje Miroslav Andrlík, starosta Záhorovic. A jeho bánovský protějšek Marek Mahdal dodává, že v okolí Ordějova by se také nemělo počítat se stavební činností. Což nepotěší zájemce o pořízení rekreačních nebo rybářských chat.

Mimochodem, ministerstvo zemědělství při pojmenování vyhlédnutých lokalit chybovalo. Na seznamu 31 míst z celé republiky je Bánov uveden jako Suchá Loz. „Byl jsem docela překvapen, když jsem se o tom dozvěděl. Lidé mi volali a ptali se, kde budeme mít novou přehradu. U nás se ale stavět žádná přehrada nebude, nádrž Ordějov je poblíž, ale jedná se o záležitost sousedního Bánova,“ upřesnil Václav Bujáček, starosta Suché Lozi.

Přehrada Ordějov má po rozšíření pojmout 2,66 milionu metrů krychlových vody (dosud 560 tis.). „V plánu je zvednout současnou hráz tak, aby se pak výška vody zvedla o celý metr,“ uvedl Marek Mahdal.

Naproti tomu „novostavba“ u Záhorovic bude bez nadsázky gigant. Plocha zahrnuje přes 207 hektarů, zabrané povodí 36,14 kilometru čtverečních a objem 10 milionů metrů krychlových vody. Do těchto úctyhodných rozměrů by se vešlo přes 200 fotbalových hřišť nebo 46 Václavských náměstí.

Má takové obří dílo, které by potok Třešňůvka plnil odhadem devět let, smysl? Náměstek hejtmana Zlínského kraje Josef Zicha už dřív pro ČTK upřesnil, že ministerstvem vytipované plochy se nemusí nutně proměnit jen v přehrady. „Místa nejsou určena jen na výstavbu vodních děl, jako jsou přehrady, ale samozřejmě tam mohou být umístěné veškeré stavby, které s tím souvisí, to znamená tůně, mokřady a tak dále. Také by se na těch územích mělo jinak hospodařit, myslím tím lesní hospodaření a zemědělské hospodaření,“ řekl náměstek Zicha.

„Pokud by zůstalo na mně, raději bych našel v okolí plochy pro dva nebo tři nové rybníky. Osobně se mi záměr ministerstva příliš nelíbí. Je příliš megalomanský. Ale naštěstí je to jen záměr, hudba budoucnosti. Kdo ví, co bude za rok, natož za čtyřicet, kdy by se mělo začít stavět,“ říká starosta Miroslav Andrlík. A upozornil, že ministerstvo nevymyslelo nic nového. „Projekt vznikl už v 60. letech, nyní se jen kvůli suchu, které je dál na postupu, oprášil,“ poznamenal záhorovický starosta.

Naproti tomu Bojkovice možnou stavbu přehrady vítají. „Pro naše město by byl případný vznik přehrady jen dobře. Jednalo by se o rezervoár pro užitkovou vodu, nabízí se také turistické využití,“ sdělil starosta Petr Viceník.

autor: JAROSLAV CHUDARA

Tagy článku

TOPlist