Ocenění pro Velehrad. Je Evropským dědictvím
Foto: cyril.methodius.route / Ocennění Evropské unie jen podtrhlo postavení nejvýznamnějšího poutního místa v Česku.
Velehrad se nově pyšní oceněním Evropské dědictví (European Heritage Label), které jen podtrhuje jeho postavení coby nejvýznamnějšího poutního místa v Česku a jeho evropský přesah. Prestižní značku získal společně s dalšími 16 cisterciáckými klášterními krajinami z pěti zemí.
„Na mimořádnou kulturní hodnotu Velehradu upozorňujeme už přes deset let i projektem Cyrilometodějská stezka - Kulturní stezka Rady Evropy, který nasměroval všechny dálkové cyrilometodějské trasy v Česku do Velehradu, a to hned z pěti směrů. Jeho zapojení do úspěšných mezinárodních sítí spolupráce je skvělý signál pro obyvatele i návštěvníky regionu,“ prohlásil Lubomír Traub, náměstek hejtmana Zlínského kraje a předseda sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje.
Ocenění Velehradu udělila Evropská komise, což je výsledek spolupráce pod názem Cisterciácké krajiny spojující Evropu (zkr. Cisterscapes), do níž jsou v Česku zapojeny klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad.
Dvě z oceněných cisterciáckých krajin - Žďár nad Sázavou a Velehrad - leží přímo na cyrilometodějské pěší trase vedoucí od Levého Hradce u Prahy. Od svého založení v roce 1098 byl cisterciácký řád symbolem efektivní organizace, která se rozšířila po celé Evropě a jejíž stopy jsou v krajině patrné dodnes. Cisterciácké krajiny spojující Evropu tak úspěšnou síť oživují.
Prestižní ocenění Evropské dědictví doplňuje další iniciativy, například Seznam světového dědictví nebo Kulturní stezky Rady Evropy, a přispívá k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU na základě společných hodnot, historie a kulturního dědictví.