Ochrana kol syntetickou DNA je hitem. A zájem stále roste

Ochrana kol syntetickou DNA je hitem. A zájem stále roste
Foto: ilustr. web
Uherské Hradiště Zprávy 12 / 02 / 2020

Kdo zaváhal, má smůlu. Po syntetické DNA, která je nejúčinnější prevencí proti krádeži jízdních kol, se jen zaprášilo. Strážníci městské policie v Uherském Hradišti už fronty zájemců odmítají. Ale snad jen dočasně. Když uspějí v žádosti o dotaci, označí až dvě stě dalších bicyklů.
„Jelikož zájem ze strany občanů města stále trvá, rozhodli jsme se ve značení jízdních kol syntetickým „genetickým“ kódem pokračovat. Ale jedině s dotací od ministerstva vnitra, věřím proto, že uspějeme,“ oznámil Vlastimil Pauřík, velitel uherskohradišťské městské policie, která forenzní značení kol spustila před dvěma lety.
Syntetická DNA je jedinečná stejně jako lidská DNA, označení kola je proto nenapodobitelné a originální. Rozpoznatelné je jen pod UV lampou, speciálním digitálním mikroskopem a mobilním zařízením, které strážníci nosí u sebe. „Kola označíme netoxickou, zdravotně nezávadnou látkou na bázi lepidla minimálně na deseti místech, nejen na rámu, ale i vybavení. Obsahuje mikrotečky s jedinečným kódem, podle kterého se dá registrované kolo dohledat,“ připomněl Pauřík. Po zaschnutí zůstává na kole nebo invalidním vozíku průhledný film, který je pouhým okem neviditelný. Běžným způsobem nejde odstranit. „Nezáleží, jestli došlo ke ztrátě nebo odcizení, podstatné je, že šance návratnosti označeného jízdního kola je vysoká,“ vyzdvihl Pauřík.
Strážníci si nově pořídí i software Bike Guard, představující místní registr, který umožní přenesení veškerých dat do národního systému REFIZ (registr forenzního identifikačního značení). Značení syntetickou DNA je zdarma, ale výhradně pro občany s trvalý pobytem v Uherském Hradišti.
Jelikož je ale technologie poměrně drahá, nákup speciální barvy a softwaru přijde na 27 tisíc korun, městská policie požádalo o dotaci ministerstvo vnitra. Když uspěje, majitelé jízdních kol se opět mohou hlásit na služebně.

TOPlist