Očkování přilákalo devět bezdomovců

Očkování přilákalo devět bezdomovců
Foto: František Tureček  /  Očkování se podrobil i jedenačtyřicetiletý Pavel Šuranský, věří, že s ním najde práci.
Uherské Hradiště Zprávy 23 / 08 / 2021

Zlínský kraj spustil v azylovém centru Charity na třídě Maršála Malinovského v Uherském Hradišti očkování bezdomovců. Mobilní očkovací tým společnosti Medical Plus píchl dobrovolníkům bez střechy nad hlavou vakcíny Johnson & Johnson. Počet zájemců se nakonec zastavil na čísle 9, ale schylovalo se k fiasku...

„Ještě půl hodiny před začátkem očkování to vypadalo opravdu bídně, ze tří domluvených přišli jen dva, jeden si to totiž na poslední chvíli rozmyslel. Ale ve finále jich přišlo devět, což je nejen zásluha Charity, ale i strážníků městské policie, která bezdomovce obešla a informovala je o možnosti očkování,“ svěřil se Ivan Dokoupil z revmatologické ambulance Medical Plus. „U lidí, kteří nemají pravidla a povinnosti zrovna v lásce, spíš platí, že nevíte, jestli splní, co řeknou. Ale někteří naši klienti už naočkovaní jsou,“ poznamenal Zdeněk Vávra, vedoucí nízkoprahového denního centra, které se na hodinu změnilo v očkovací centrum.

Lékařský tým naočkoval devět lidí, tři z nich reagovali na pobídku městské policie. Podruhé už chodit nemusí, vakcíny Johnson & Johnson jsou totiž jednodávkové. „I když u sebe často nemají žádné doklady, ani neznají třeba rodné číslo, podařilo se nám všechny ztotožnit a zadat do  systému. Komplikace se u nikoho neobjevily, všichni to zvládli bez problémů,“ prozradil Dokoupil.

Očkování v azylovém centru přilákalo i sedmasedmdesátiletého Václava, který u obchodního centra odklízí nákupní vozíky. „O očkování jsem se dozvěděl od strážníků, tak jsem toho využil, abych měl klid. Nemám z covidu strach, ale očkují se všichni, tak jsem taky přišel,“ vysvětlil senior. „Využil jsem nabídku hlavně kvůli práci, jako očkovaný mám větší šanci ji získat a můžu jet i do ciziny,“ svěřil se jedenačtyřicetiletý Pavel Šuranský, původem z Huštěnovic, který je od května klientem charitního nízkoprahového denního centra. Už rok je bez práce. „Většinou přišli lidé, kteří nad sebou ještě mají nějakou kontrolu, navštěvují azylová centra kvůli oděvům, jídlu a možnosti hygieny,“ poznamenal Dokoupil s tím, že Medical Plus během následujících týdnů naočkuje bezdomovce ve Zlíně.

V Uherském Hradišti mají lidé bez domova možnost navštívit jejich ambulanci, která provádí očkování bez registrace.

Tagy článku

TOPlist