Odmítají testování a nošení roušek ve školách, rodiče a školy jsou „ve válce“

Odmítají testování a nošení roušek ve školách, rodiče a školy jsou „ve válce“
Foto: ilustrační foto  /  Rodiče s vládními nařízeními nesouhlasí.
Staré Město, Uherské Hradiště Zprávy 15 / 06 / 2021

Chodí shodně do třetí třídy, jejich rodiče odmítají nošení roušek a testování ve školách a holky nechávají doma i po obnovení prezenční výuky. I když mají na rozhodnutí právo a školačky si navíc plní zadané úkoly, rodiče a škola jsou na „válečné stezce“. Ředitele školy ve Starém Městě dokonce vyšetřuje policie…

„S testováním a nošením roušek nesouhlasíme, jen to ničí zdraví. Vypadalo to, že škola rozhodnutí respektuje, jenže postupně vyplavaly první problémy,“ svěřila se DOBRÉMU DNI Kristina Poláková, maminka devítileté žákyně Základní školy Větrná v Uherském Hradišti. Škole se třeba podle ní nelíbilo, že dceřina absence ve výuce není omluvená „Vždyť jde o překážku na straně školy. Ale nakonec to učitelka akceptovala. Stejně jsme zprvu nepochodili s návrhem, že dcera před společným focením třídy a školním výletem podstoupí antigenní testování v nemocnici. Že prý to musí být jejich testy,“ diví se přítel maminky Jan Melichárek, který za poslední kapku označil pondělní konzultaci. „I když si dcera plní veškeré úkoly, zástupkyně ředitelky a její učitelka mi vyloženě vyhrožovaly. Když nepřistoupíme na testování a roušky nebo přezkoušení ve škole, obrátí se na oddělení sociálněprávní ochrany dětí s tím, že zanedbáváme výchovu dítěte. To je nehoráznost,“ neskrývala rozčarování Poláková.

Vedení školy však veškerá obvinění popírá. „Nezlobte se, ale ke konkrétnímu dítěti se kvůli GDPR nemůžeme nijak vyjadřovat,“ reagovala Jana Horsáková, zástupkyně ředitele pro I. stupeň. Obecně však vyloučila, že škola postupovala, jak maminka školačky prezentuje. „Rodiče mají právo nechat dítě doma, jejich rozhodnutí respektujeme. Každý případ řešíme individuálně. Co se týká testování, uznáváme i testování mimo půdu školy, samozřejmě i antigenní testy z nemocnice nebo akreditované laboratoře. Žádný z rodičů od nás neslyšel, že když se nepodrobí vládnímu nařízení, oznámíme to na OSPOD,“ zdůraznila Horsáková, podle které však školák, který nechodí na prezenční výuku, musí podle školského zákona prokázat, že učivo zvládl. „Je několik možností, včetně přezkušování. Vždy však záleží na domluvě s rodiče,“ prohlásila zástupkyně ředitele.

Ještě vyhrocenější je situace na základní škole ve Starém Městě. „Když se spouštěla rotační výuka, rodič žákyně prvního stupně přišel ke škole s transparentem, odsuzujícím testování a nošení roušek ve školách. Ostatním rodičům rozdával letáky. Zkrátka je zásadně proti všem opatřením, e-mailem mě opakovaně přesvědčoval, že jsou lichá, a de facto nás tlačil, aby jeho dcera chodila do školy bez testů a roušky,“ připomněl už několikatýdenní anabázi Jan Zábranský, ředitel školy ve Starém Městě, s tím, že děti do školy neposílá pět rodičů. „Jejich rozhodnutí samozřejmě respektujeme, každý případ řešíme individuálně,“ dodal.

Jenže tatínek žákyně to podle něj žene do extrému. Jeho výstup minulý týden dokonce řešila městská i státní policie. „Vtrhl bez roušky až do ředitelny, takže jsem jej požádal, ať jde před školu. Chtěl, abych podepsal papír, že jeho dceru nepustíme do školy, když ignoruje vládní nařízení v podobě testování a nošení roušek. Když jsem odmítl, zavolal státní policii, protože prý bráním dceři ve vzdělání,“ vylíčil dramatické okamžiky Zábranský, který pro změnu zavolal městskou policii. Jakmile totiž ukončil s mužem debatu a zamkl školu, začal cloumat s dveřmi a hrozilo, že je rozbije. „Počítám, že ještě není konec,“ uvedl ředitel. Nemýlil se... „Zaevidovali jsme stížnost na ředitele školy. Okolnostmi incidentu se budeme zabývat v následujících dnech,“ vzkázal do školy Petr Jaroš, mluvčí krajské policie.

Tagy článku

TOPlist