Odpadu je více než popelnic, lidé si stěžují

Odpadu je více než popelnic, lidé si stěžují
Foto: web  /  ilustrační foto
Staré Město Zprávy 03 / 07 / 2020

Přetékající popelnice, všude se povalující odpadky. To je v poslední době stále častější obrázek v ulicích Starého Města. A tak není divu, že stížností od obyvatel přibývá. Radnice situaci nebere na lehkou váhu, a proto navýšila počet dnů úklidu sběrných míst technickými službami města. Jestli to zabere, ukáže až čas.
„Je to hrůza, kdykoliv jdu s odpadky, tak je není kam dávat. Popelnice jsou narvané k prasknutí, takže lidé nechají odpadky na zemi. A pak stačí mírný vítr a létají všude po okolí. Radnice má přitom u některých sběrných míst kamery, ale asi nefungují,“ kroutí hlavou Jiří Kyncl, jeden z obyvatelů města.
„Už je to skoro kolorit, situace se totiž v jarních měsících pokaždé opakuje. A pandemie koronaviru nešvar ještě umocnila. Jak byli lidé doma, tak dělali pořádek ještě víc než obvykle,“ komentoval situaci Josef Bazala, starosta Starého Města.
Radnice však problém nebere na lehkou váhu. Kontejnery totiž vydrží po návštěvě popelářů prázdné sotva den, rychlostí blesku se plní nádoby na plast, papír, textil i komunální odpad. „Plast a papír vyvážíme jednou týdně, komunální odpad dvakrát, ve čtvrtek navíc jezdí technické služby, které posbírají koberce, záchodové mísy či pneumatiky, zkrátka co do popelnic nepatří, ale lidé vědí, že to město uklidí. Je to naše povinnost. Sběrný dvůr přitom mají zadarmo,“ podivuje se Bazala, který nevyloučil, že kontejnery plní i přespolní… „Nechci nikoho obviňovat, ale často to vypadá, že se lidé zbavují odpadu při cestách z chat a chalup,“ naznačil starosta.
Specifickým problémem jsou podle něj kontejnery na textil, který se odváží jen jednou za měsíc. Často se totiž stává, že se naplní dřív a pytle, které lidé postaví na zem, proberou sociálně slabší a zbytek se rozlétne do okolí… „A tak zvažujeme, že zařídíme odvoz jednou za čtrnáct dní, nebo kontejnery s textilem úplně zrušíme,“ zamýšlí se Bazala. Jisté je tak zatím pouze jedno opatření. Radnice pověří technické služby města, aby okolí kontejnerů čistily dvakrát týdně, kromě čtvrtka také v pondělí.
Třídění, sběr a likvidace odpadů přijde Staré Městě ročně na 7,1 milionů korun, od lidí na poplatcích vybere 3,2 milionů. Od EKOKOMU dostává dotaci za množství vyseparovaného obalového odpadu 1,1 milionů korun. Každoročně tak doplácí 2,8 milionů. „Základní poplatek máme 600 korun, ale ale děti do 18 let a invalidní důchodci platí o 200 korun méně. Když se rodina zapojí do pytlového sběru plastů, zhruba čtvrtinu ušetří. O zvyšování poplatků neuvažujeme,“ prozradil staroměstský starosta.

Tagy článku

TOPlist