Odpískali páleničářskou sezonu, není ovoce

Odpískali páleničářskou sezonu, není ovoce
Foto: iDobryDen.cz
Bílovice Zprávy 31 / 08 / 2023

Mizerná úroda ovoce přinutila pálenici v Bílovicích „stáhnout oponu“, letos nevypálí ani mililitr kořalky. O uzavření rozhodl z ekonomických důvodů místní Český svaz zahrádkářů. Obec už pro místní hledá náhradní řešení v okolních pálenicích.

„Obec je vlastníkem budovy i moderní technologie, které dlouhodobě pronajímá zahrádkářům za symbolický roční nájem. Na jejich triko jdou potřebné revize, kontroly Celní správy a další legislativní záležitosti. Spolek měl z provozu doposud solidní příjem, ale už loňská sezona nebyla zdaleka ideální,“ objasnil důvodu uzavření pálenice Petr Fusek, starosta Bílovic.

Lidé se podle něj stále častěji dotazovali, kdy začne páleničářská sezona. Dnes už mají jasno. Až v příštím roce… a to ještě podle úrody. „Ovoce je opravdu jediným, ale zásadním problémem. Zkrátka není co pálit,“ posteskl si Fusek. I zahrádkáři ostatně radní informovali, že nezapálí pod kotlem kvůli zvýšeným nákladům na energie a souvisejícím ekonomickým podmínkám. „Zahrádkáři si dělali průzkum mezi lidmi a moc se jich pálit nechystá, protože nebudou mít ovocný kvas,“ doplnil starosta, který za posledních deset let nepamatuje tak špatnou úrodu ovoce.

Obec už hledá řešení, které místním zajistí možnost legálního pálení v okolních obcích. „Snažíme se najít východisko, zkusíme tedy Březolupy nebo Nedachlebice, a uvidíme, jestli to klapne,“ naznačil Fusek.

Tagy článku

TOPlist