Opěrná zeď u průtahu Drslavicemi praská. Co s tím?

Opěrná zeď u průtahu Drslavicemi praská. Co s tím?
Foto: ara  /  Problémová zídka u hlavní silnice v Drslavicích.
Drslavice Zprávy 19 / 06 / 2014

Zub času, vrtochy počasí, silný provoz a i když nepřímo, tak i zástavba ve svahu tlačí na opěrnou zeď u hlavní silnice v Drslavicích. Betonové zdi stojící v místech zvaných Dolní konec nebo U Ježova je už bezmála padesát a na první pohled je zřejmé, že bez opravy už mnoho let před sebou nemá.
„Pokud by se zbortila, ujel by kus komunikace nad ní a lidé by se pak neměli jak dostat ke svým domům. Nemluvě o poškození hlavního průtahu obcí. Nechci říkat, že to hrozí, ale vyloučit se to zcela nedá,“ komentuje dnešní situaci starosta Rostislav Mihel. A ukazuje na několikacentimetrové trhliny. „Vidíte? Praskliny jsou stále větší, máme obavu o další osud zdi. Nechceme situaci podcenit a riskovat, aby svah ujel. Dlouhodobě to bez povšimnutí nechat nemůžeme.“
Problém s opěrnou zdí přitom není v obci novinkou. Naopak, pro místní je tématem už několik let. „Stále jsme ale slyšeli jediné - nejsou peníze, vyčkáme,“ říká jeden z místních. A starosta jeho slova potvrzuje. „Vzhledem k velkým investicím z minulých let, kdy jsme spravovali obecní dům a stavěli víceúčelovou halu, jsme opravu museli odložit. Nyní se ale věci daly do pohybu. Konzultovali jsme problém s přivolaným statikem a vedeme také jednání se zástupci Ředitelství silnic Zlínského kraje,“ uklidňuje starosta Mihel. „Ještě zbývá doladit technické provedení chystané akce. Momentálně řešíme vlastnický vztah k pozemku pod zdí a způsob, jak provést důslednou vysprávku společně s vyhotovením nového zábradlí ve stejných místech.“
Pokud jde o majetkové vztahy spojené přímo se zdí: konstrukce se sice nachází u silnice III/05019, ale vybudována byla kvůli místní komunikaci nad ní, a proto není v majetku zlínského hejtmanství. „Takže Ředitelství silnic Zlínského kraje se z důvodu blízkosti krajské silnice vyjadřuje jen k umístění zídky, ale není jejím vlastníkem ani majetkovým správcem a nepodílí se na jejím udržování,“ řekl za silničáře Vojtěch Cekota, mluvčí ŘSZK.
To znamená, že definitivní tečku za problémem bude muset dát zastupitelstvo obce.
A jaké varianty se nabízí? Vzhledem k tomu, že stavba zcela nové zdi je už dnes nad finančními možnostmi Drslavic, jako nejschůdnější se jeví kompromisní varianta s předsazenou zdí. Ta by se dosud neupřesněným postupem měla spojit s tou dosavadní. „Cenově by to nemuselo být drahé a zídka by mohla sloužit dlouhé roky svému účelu. Uvidíme,“ poznamenal Rostislav Mihel s tím, že konečné rozhodnutí nejspíš zůstane na novém vedení obce. „Do říjnových komunálních voleb se asi nerozhodne, oprava by tak mohla začít nejdřív na jaře příštího roku,“ odhadl starosta.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace