Oprava hlucké tvrze se prodraží, město si vezme úvěr
Foto: ilustrační foto / Technický stav kulturní památky z roku 1303 je žalostný, jedna havárie střídá druhou…
Záchrana hlucké tvrze, dominanty Hluku a centra společenského i kulturního života, se výrazně prodraží. Město za rekonstrukci zaplatí 61,3 milionu korun, což je oproti projektu nárůst skoro o 12 milionů (24,4 procenta). Na vině je inflace a ceny stavebních materiálů. I když radnice získala dotace, sáhne po bankovním úvěru.
„Válka na Ukrajině a inflace razantně zvedly ceny, s tím nic nenaděláme. Rozpočet vycházel z prosincových ceníků, ale výběrové řízení přišlo na řadu až během jara. Přihlásily se do něj tři firmy, vyhrála samozřejmě nejlevnější. Nejdražší nabídka byla ještě o čtyři miliony vyšší,“ informoval Martin Křižan, starosta Hluku, s tím, že vybraná firma mimo jiné rekonstruovala Starou školu v Kunovicích a kulturní dům ve Strání.
Zdražení díla město neochromí, vezme si ale přibližně dvacetimilionový úvěr, který využije ještě na další investiční akci. „Za dvanáct milionů jsme mohli postavit chodník, takhle peníze utopíme ve stavebním materiálu. Ale nejsme zdaleka jediní, všichni jsme na tom stejně,“ říká Křižan.
Hlucká tvrz však vysílá S.O.S. Technický stav kulturní památky z roku 1303 je žalostný, jedna havárie střídá druhou… „Topení, rozvody elektriky, vody, plynu, ale i kanalizace jsou v havarijním stavu. Objekt v některých částech vůbec nevytopíme kvůli odstaveným radiátorům, denně se nám ztrácí kubík vody a nikdo neví kam. Situace je opravdu kritická,“ vypočítal neduhy starosta Hluku. Projekt počítá i s bezbariérovým přístupem, který zajistí výtah. Stavaři ještě připraví půdu na budoucí vestavbu, do které se možná jednou nastěhuje muzeum. Proměny se dočká i zadní prostranství od ulice Okluková a nádvoří, kde letitou dlažbu nahradí nový přírodní kámen. „Začneme v září, aktuálně jsme s památkáři doladili barvu oken a ještě řešíme jejich specifikaci. Jinak máme všechno posvěcené,“ hlásí Křižan.
S investicí za 61,3 milionu korun radnici vypomůže dvojí dotace, 20 milionů z ministerstva pro místní rozvoj a pět z ministerstva životního prostředí. Zbytek pokryje rozpočtová rezerva a úvěr. „Využijeme jej také na dofinancování modernizace čistírny odpadních vod a kanalizace. Z rozpočtové rezervy pak hlavně pokryjeme náklady na energie, které se meziročně zvýšily o osm milionů korun. A navíc je třeba mít vždy nějaké peníze takříkajíc po ruce,“ vysvětlil budoucí smlouvu s bankou starosta.