Opraví historický sklep

Opraví historický sklep
Hluk Zprávy 24 / 04 / 2009

Dvě mouchy jednou ranou! Toto pořekadlo se zřejmě nejlépe hodí na verdikt, který posvětilo hlucké zastupitelstvo. Obec totiž bude mít opraven zřejmě nejstarší vinný sklep v regionu, a navíc zadarmo!
„Sklep v tvrzi v posledním desetiletí jen chátral. Mělo ho sice v pronájmu místní družstvo, ale to jej prakticky již deset let nevyužívalo, a tak jsme řešili co s tím, aby nám později takříkajíc nespadl na hlavu,“ přiznal starosta Hluku Jan Šimčík, který proto uvítal návrh soukromé firmy, která se nabídla, že pokud dostane sklep do nájemního užívání, tak jej zrenovuje.
„Dohodli jsme se na desetiletém pronájmu. Nebudeme z něj ve skutečnosti sice inkasovat žádné peníze, ale společnost musí na své náklady sklep opravit,“ doplnil Šimčík.
„Ve sklepě musíme provést sanaci, udělat novou elektroinstalaci, ventilaci a celý jej opískovat,“ naznačil nejnutnější opravy Libor Zlomek, zastupující společnost, která sklep získala do dlouhodobého pronájmu, a pokračoval: „Až poté postavíme do sklepa boxy na svá vína, a také případně na vína města Hluku. Naším cílem je propagovat nejen víno, ale také město Hluk.“
Historický sklep je zajímavý tím, že je postaven ve tvaru kříže, jehož chodby se scházejí ve středu místnosti. Sousedí s další místností s posezením pro 25 lidí, kterou si společnost může pronajmout od zdejšího družstva. Jaké je přesné stáří sklepu, zřejmě nikdo s určitostí neví. Jisté ovšem je, že vznikl v souvislosti s výstavbou tvrze, která je datována k roku 1391, a která byla občas nazývána také jako Šarovcova vodní tvrz.

TOPlist