Ořechov je lákavou adresou, po parcelách se jen zaprášilo

Ořechov je lákavou adresou, po parcelách se jen zaprášilo
Foto: archiv  /  Stavební parcely obec prodala za půl roku, byty plánuje pronajímat.
Ořechov Zprávy 21 / 10 / 2021

Ořechov se nafukuje, zájem o bydlení na okraji Chřibů je obrovský. Když se obec pustila do zasíťování lokality Hůrky, po 37 stavebních parcelách se doslova zaprášilo. Ve hře je ještě výstavba tří bytových domů s 30 byty, do které se však na okraji Chřibů pustí jedině s dotací v kapse.

„Stavební pozemky jsme nikde ani neinzerovali, koupili si je většinou místní, maximálně jejich známí, když se to od nich dověděli. Všechny parcely jsme prodali za půl roku,“ prozradila Jarmila Jilgová, starostka Ořechova, který je žádanou adresou. Za posledních 10 let ostatně počet obyvatel stoupl o více než stovku.

Hůrky jsou navíc výjimečnou lokalitou, rodinné domy vyrůstají na kopci nad fotbalovým hřištěm. „Lidem se naskytne nádherný výhled na Bílé Karpaty. Polovina vlastníků už staví, někteří tady určitě oslaví Vánoce,“ je přesvědčená starostka. Stavební práce musí vlatníci pozemků zahájit do tří let od podpisu kupní smlouvy, zkolaudovat do šesti let. Jinak o pozemek přijdou. Obec tak nedala prostor spekulantům.

Hluboko do peněženek přitom lidé nesáhli, obec totiž inkasovala 500 korun za metr čtvereční. Utržila zhruba 6,8 milionu korun, které obratem investovala do inženýrských sítí. „Lokalitu jsme napojili na vodovod, kanalizaci, elektřinu a položili kabely pro veřejné osvětlení, které doděláme v příštím roce společně s komunikací,“ uvedla Jilgová s tím, že obec na zasíťování ještě získala dotaci 3,2 milinu korun z ministerstva pro místní rozvoj. Konečné náklady se tak vyšplhaly na deset milionů.

Obec v Hůrkách ještě plánuje výstavbu tří bytových domů, jednoho komunitního pro seniory a dvou pro mladé rodiny. „Na komunitní dům už máme stavební povolení, ale vzhledem k dvacetimilionovému rozpočtu vyčkáváme na vhodný dotační titul. Když neuspějeme, stavbu odložíme,“ objasnila starostka. A bez dotace se neobejde ani výstavba zbylých bytových domů. S obsazením bytů si v Ořechově vrásky nedělají. „Hravě je pronajmeme, zájem je velký,“ říká spokojeně Jigová.

Tagy článku

TOPlist