Oslavil 102! A stále sleduje sport i politiku

Oslavil 102! A stále sleduje sport i politiku
Foto: archiv rodiny Macháčkových  /  Oslavenec Jaroslav Macháček
Uherské Hradiště Zprávy 04 / 04 / 2016

Když měl tři měsíce, na arcivévodu a následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda dEste byl v Sarajevu spáchán atentát. Vůbec na to ale nevypadá. Jaroslav Macháček z Uherského Hradiště, který oslavil už 102. narozeniny, je totiž obdivuhodně vitální. V jeho věku se skutečně jen málokdo těší takovému zdraví i fyzické kondici.
„Děda opravdu vypadá maximálně na pětaosmdesát, už mu jen tolik neslouží sluch a zrak. Jinak žádné vážné zdravotní problémy nemá, s hygienou si poradí sám, stejně jako se snídaní, jen obědy mu přes týden vozí služba,“ prozradila jeho vnučka Markéta Osohová. „A to je právě problém, hlava je v pohodě, ale ze smyslů už mi vlastně zůstala jen chuť,“ dodal Jaroslav Macháček, který má dvě dcery, dvě vnučky a pět pravnoučat.
Recept na dlouhověkost nemá. „Furt se mě na něj všichni ptají, ale pokaždé je zklamu. Sám jsem překvapený, kolika let jsem se dožil. Asi je to dobrým zázemím v rodině, žijeme pořád pohromadě, mám kolem sebe stále mladé lidi. Kdybych byl zavřený mezi dědkama v domově důchodců, už tu asi nejsu,“ svěřil se s úsměvem nejstarší obyvatel Uherského Hradiště. Dlouhý život má však v genech. Tatínek zemřel v 98 letech, maminka v 80, jeho dva bratři pak v 87 letech. Svou roli určitě hraje i jeho životní styl. „Děda na minutu přesně snídá, obědvá a večeří. Na zažitém zvyku nic nezmění ani mimořádné oslavy, nejede přes to vlak,“ říká vnučka Markéta, která se s manželem o oslavence stará.
Jeho největším koníčkem je aktuálně sport, má neskutečný přehled, pamatuje si výsledky i hráče. Sportem číslo jedna je u něj fotbal, jen ho mrzí, že kvůli zraku už nemůže chodit na Slovácko. „Ještě rád poslouchá stará gramofonová elpíčka, prostě muziku jeho mládí. Je to prý lepší než pořady v televizi. Baví ho nejrůznější technické novinky a sleduje politiku,“ odtajnila druhá vnučka Pavlína Mikošková. Dříve oslavenec rád pracoval na zahradě, věnoval se autům, holubům a králíkům. „Na svůj věk má pořád obdivuhodný smysl pro humor a je veselý, není žádný nabrblaný dědek. Na nic si nestěžuje, bere život tak, jak jde. Nepamatujeme si, že by se někdy s něčím moc stresoval nebo trápil,“ prozradila ještě Mikošková. 

autor: PETR ČECH
TOPlist