Oslavil stovku, projel se ve veteránu

Oslavil stovku, projel se ve veteránu
Foto: Obec Bílovice  /  Jan Uherek se projel obcí ve svém bývalém vozidle ze 60. let.
Bílovice Zprávy 26 / 09 / 2020

V plné duševní svěžesti a obdivuhodné vitalitě se dožil 100 let Jan Uherek z Bílovic, nejstarší obyvatel obce, který v sedmdesátých letech stál v jejím čele. I když významného životního milníku dosáhl už v březnu, kvůli pandemii koronaviru si oslav užil až s pětiměsíčním zpožděním. Narozeniny si okořenil i vyjížďkou ve „své“ octávii z konce šedesátých let.

„Oslavenci to stále pálí jako šedesátiletému. Tělesná schránka už samozřejmě není jako v pětadvaceti, kdy aktivně sportoval, ale mysl má obdivuhodnou. Když mluví, má to hlavu a patu, nic neopakuje, všechno na sebe navazuje. V jeho dušení pohodě by se stovky rád dožil asi každý,“ smekl Petr Fusek, starosta Bílovic.

Jan Uherek je rodák z Jarošova, do sousedních Bílovic se přiženil po válce, v roce 1949. „Dědeček žije v rodinném domku, kde se o něj stará vnuk Martin s rodinou a syn Jan. Po domě se pohybuje s oporou, ale sám, běžné úkony relativně zvládne, ven ale pro jistotu chodí pouze s vnukem,“ prozradil Fusek. Oslavenec se narodil 30. března 1920, kdy dosluhoval své první funkční období v roli prvního prezidenta republiky Tomáš Garrigue Masaryk. Zažil tak všech jedenáct prezidentů, druhou světovou válku i přistání prvního člověka Neila Armstronga na měsíci.

V novodobé historii je druhým stoletým občanem Bílovic. Dědeček si oslavy zpestřil projížďkou ve Škodě Octavia z roku 1959, ve které za mlada ujel stovky kilometrů. „Auto už je jako veterán v majetku místního soukromého sběratele, jubilantovi však umožnil projížďku po obci, aby viděl, co je všude nového. O dění se totiž stále zajímá, ostatně v letech 1976 až 1980 byl ve vedení obce,“ připomněl starosta Bílovic.

Tagy článku

TOPlist